Висшият съдебен съвет вече ще бъде разделен на две колегии - прокурорска и на съдийска. Това приеха депутатите при второто четене на промените в конституцията. Поправката мина със 196 гласа "за" и 35 "против" от БСП и 1 въздържал се, пише „24 часа”.
Съдиите, прокурорите и следователите ще се назначават, повишават, понижават, преместват и освобождават от длъжност от съответните колегии.
Депутатите одобриха и вдигането на прага за избор на парламентарната квота във ВСС. Членовете на съвета занапред ще се избират с гласовете на 2/3 от състава на Народното събрание, или със 160 гласа. В момента това става с обикновено мнозинство.
Съдиите, прокурорите и следователите ще се назначават, повишават, понижават, преместват и освобождават от длъжност от съответните колегии.
Председателите на Върховния касационен съд, на Върховния административен съд и главният прокурор ще се назначават и освобождават от президента на републиката по предложение на пленума на ВСС за срок от седем години без право на повторно избиране. Президентът не може да откаже назначаването или освобождаването при повторно предложение.
"ВСС е орган за управление на съдебната власт, орган за администриране. Няма място професионалната биография да бъде критерий за разпределянето, коментира лидерът на БСП Михаил Миков. Обществеността трябва да има присъствие. Разбирането за колегия е неприсъщо за такъв тип орган. Би означавало Народното събрание да направи колегии, Министерският съвет също да направи колегии и тя да измества решенията на конституционния орган. Разделението ще доведе до затварянето на системите вътре в себе си – съдийската и прокурорската система", каза Миков. Според него с разделянето на ВСС на две колегии се връща функционирането на съдебната власт назад.
"Когато прокурорите бъдат разделени от съдиите, те първо запазват в цялост тези свои задължения и правомощия да разследват срещу корупция, но второ получават сериозна вътрешна независимост на волята, когато разследват корумпирани съдии. Защото ако прокурорите участват в назначаването на съдии, възниква съмнението биха ли те разследвали, или биха положили чадър върху съдия, магистрат, в чийто избор са допринесли, евентуално лобирали, евентуално участвали в договорки, говоря директно, така, както се случва", коментира Радан Кънев.