Учени от Великобритания получиха разрешение да модифицират генно човешки ембриони. Това се случва за първи път в историята. Намесата в човешкия геном е възможна, след като бе издаден лиценз специално за това, съобщава Индипендънт, цитиран от „Труд”.
Разрешението е било дадено за промяна на ДНК на ембриони в първите седем дни след оплождането. Остава незаконно за учените да имплантират променените ембриони в жените, но решението представлява огромна повратна точка в използването на революционна технология, известна като CRISPR-Cas9.
Учените вече ще могат да влизат в човешкия геном, да изолират отделни сегменти ДНК и да проучват как те допринасят за растежа.
Седемдневен ембрион има само 250 клетки и голям процент от тях са абсорбирани в плацентата, посочва английското издание.
Методът CRISPR е известен като генно редактиране и бе определен като най-важното научно откритие за 2015 година от американското списание "Наука". Целта на тази технология е учените да могат да "поправят" дефектен генетичен ген.