Разбит калдъръм, хлътнали павета, дупки, прах, „изядени” тротоари, окаяни детски площадки, счупени лампи на уличното осветление, отчайваща липса на места за паркиране. Така изглежда кварталът в центъра на Пловдив, където предстои да бъдат инвестирани близо 20 млн. лева с ДДС по проект „Подобряване на градската среда”. Средствата са част от определените за Пловдив“ 80 млн. лева и се предоставят на общината по оперативна програма „Региони в растеж” за социална зона. Тя е посочена в Интегрирания план за градско възстановяване и развитие, който също беше подготвен с европейски пари.

Общината тепърва ще избира изпълнители и както вървят процедурите,  комплексното обновяване на квартала между бул. „Кн. Мария Луиза”, ул. „Митрополит Панарет”, бул. „Марица-юг” и „Източен” ще започне най-рано през следващата пролет.  Ще се подменят уличните настилки, тротоарите, детските съоръжения, лампите.

Засега всички, които знаят за проекта, чакат с нетърпение кварталът да живне. Има нужда, вижте на какво прилича градинката, сочи зеленото островче срещу църквата „Св. Петка” възрастният мъж, седнал на полуизгнила пейка. В градинката с паметника на отец Камен Вичков и свещениците, загинали през комунизма, чешмата не работи, но пък за сметка на това от шахта до тротоара блика вода, оставяйки върху овехтялата настилка мръсна локва. В още по-мръсен пясък е забодена малка пързалка за децата.

До градинката има още една язва - дълбок изкоп, обрасъл със саморасляци и затрупван редовно с боклуци. Това е общинският имот, който заради археологическите находки се оказа непродаваем.

Ул. „Цар Георги Тертер” комай е единствената, ако не се брои „Шейново”, чийто асфалт и тротоари са обновени. Това стана благодарение на Малката Базилика, за да се впише в туристическия маршрут. Оттам към бул. „Шести септември” започва мъката.

Настилката на ул. Пулпудева”, на която стари къщи се редуват с лъскави кооперации, е изровена. На тесния тротоар са нахвърлени незнайно защо бетонни блокчета. На ул. „Ген. Скобелев” калдъръмът е на вълни, на места е закърпен с асфалт и от двете страни плътно са наредени коли. На пресечката с ул. „Козлодуй” зее дупка, настилката е пропаднала, в същото състояние е и кръстовището с ул. „Шейново”, ремонтирана наскоро с парите на район „Централен”. Тук калдъръмът е сменен с павета.

Дупките на ул. „Макгахан” са пълни с вода, макар че от два дни в Пловдив не е паднала и капка дъжд. Автомобилите са накацали по тротоарите, защото другаде места няма. На ъгъла с ул. „Митрополит Панарет”, която се намира в подножието на Стария град, са струпани купчини пръст, парчета бетон и торба с цимент, точно до новата 5-етажна кооперация.

Прах до небето се вдига до Комплекса на социални услуги в пресечката на ул. „Неофит Бозвели”. На места каменната настилка е повдигната и имаш чувството, че ще реже гумите като с нож. През блоковете на ул. „Балкан” са започнали да строят нещо средно между фитнес площадка и някогашните простори за пране. На ул. „Тополница”, където се намира ДГ „Снежанка” с олющена мазилка, тротоарът е разбит и под краката хрупа пясък и трошляк.

Дворът на забавачката тъне в зеленина, пръскачките поливат по обяд, но на детската площадка вместо съвременната мека настилка е пълно с пясък, омразен както за възпитателите, така и за родителите. Детската градина също е включена в проект за саниране, но е извън обявената тези дни обществена поръчка за квартала.