Родната къща на Иван Вазов тръгва на обиколка из страната. За една година тя ще посети 12 социални дома - четири за възрастни хора с увреждания и по четири за деца с увреждания и за деца, лишени от родителска грижа. Заедно с къщата ще пътуват изложба и филми за народния поет. Проектът е на къща-музей „Иван Вазов”, негови партньори са общината и Комплексът за социални услуги в Сопот.

Преди броени дни майсторката от Занаятчийската камара в Шумен Албена Стоянова пресъздаде умалено копие на Вазовата къща в Сопот. Макетът е точно 40 пъти по-малък от истинската сграда, но пък в него не липсва нищо, което го има в оригинала. Албена е „построила” и входа, и дюкяна на Минчо Вазов, и чешмата срещу бухлатите чемшири.

Макар на снимката да не се вижда, тя е успяла да пресъздаде в умален вид и резбования таван на верандата, изобразяващ слънце. Майсторката е използвала само природни материали. Тя сама омесила сместа за направата на керемидите за покрива и ги изработила с ръцете си. Те са повече от 5000 на брой.

Изработването на макет на Вазовата къща и посещение на социални домове с него е част от по-голям проект на музея в Сопот.  Той се нарича „Вазов отново народен”. Това е образователна програма, инициирана от къща-музей „Иван Вазов” с подкрепата на общината и Комплекса за социални услуги. Целта е да стигнем до деца и възрастни със специални потребности.

Като изнесем музея от музея и го покажем на повече хора, ние смятаме, че ще допринесем за  образователната и културната интеграция на хората  без възможности за достъп до културно наследство, заяви директорът на музея Стефан Филчев.

В рамките на този проект ще представяме изложбата „Вазов и Сопот”,  ще изнесем беседи, ще презентираме филмите „Жизнен и творчески път на Иван Вазов”, „Родът Вазови”, „Вазов и „Под игото”, „Майката Съба Вазова”. По време на беседите и презентациите служителите от музея  ще бъдат облечени с дрехи на Иван Вазов и на неговата майка Съба Вазова, разказа още Стефан Филчев.

Проектът ще се развива и надгражда във времето и ще представя постоянно различни теми за Вазовия род и творчеството на Иван Вазов. Например само героите от „Под игото” може да бъде една самостоятелна тема, заяви той.

 

Започват Вазовите празници в Сопот

В Сопот започват празниците, посветени на 167 години от рождението на Патриарха на българската литература Иван Вазов. Кулминацията е 9 юли, когато ще бъде отслужена тържествена света литургия и ще бъде обявен носителят на Вазовата награда за литература за 2017 година.  За първи път тази година ще бъде връчена и Детска Вазова награда, целта е по този начин да се поощри детското литературно творчество.  

Цялата седмица преди  9 юли е наситена с културни събития. Първата проява е на 3 юли от 18 часа. В експозиционната зала на къща-музей „Иван Вазов” ще се играе  моноспектакълът „Любовта не може просто да отмине” с участието на носителя на наградата „Икар” за златен глас на България - Симеон Владов.  Ще бъде представен авторът на постановката - младият български романист и драматург Радослав Гизгинджиев.  

На 4 юли от 17,30 часа в Радино училище ще бъде открита постоянна фотоизложба „Сопот в миналото” - разкази и спомени за миналото на възрожденския ни град. Тогава е и премиерата на книгата „Спомени” на Съба Вазова - съвместно издание на КМ „Иван Вазов” и издателство „Скорпио”.  

Тази година ученици от Средно училище „Иван Вазов” направиха  филм „От Вазов за Вазов - по пътя на спомена”. Неговата премиера ще е на 5 юли от 17,30 часа в театралния салон на Радиното училище.  

В рамките на Вазовите празници на Сопот гостуват поети, писатели и музиканти от Стрямската долина и от Дружеството на българските писатели - Пловдив. Те ще представят в музея спектакъла „С Вазов в сърцето”.

По традиция датата 7 юли е запазена за изяви на най-малките.  От 9,30 ч.  на площад „Иван Вазов” ще има детско утро, подготвено от „Център за работа с деца”. Същия ден от 18 часа в експозиционна зала на музея е среща на публиката с професор Димитър Михайлов и неговата книга „Иван Вазов. История, поетика, диалози”. Тя ще бъде представена от проф. Иван Стайков.