Най-новата си книга "Деветият кръг на рая" ще представи в Пловдив на 9 март Румен Леонидов. Премиерата под тепетата на сборника с есета за художници ще е от 19 часа " в U PARK Gallery.

Румен Леонидов е български поет и преводач, журналист, издател и общественик. Роден е на 17 май 1953 г. в София. Завършил е българска филология в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Работил е като редактор в много литературни издания, сред които: "Факел", "Български месечник", самиздатското "Глас", "Литературен вестник". Автор е на 9 стихосбирки и 2 сборника с есета. Носител е на много отличия за поезия, сред които: "Сребърен плакет" за книгата "Голям и малък" (1995, Рим) , „Иван Николов“ /2011/, „Кристалът на Виленица“ /2012/.

През 2013 г. сайтът му Fakel.bg става носител на Националната награда „Христо Г. Данов“ в категория „Електронно издаване и нови технологии“. Асоциация „Българска книга“ го обявява за „Рицар на книгата“ през 2014 г. Негови стихове са включени в различни антологии на българската поезия по света, има и самостоятелни публикации в САЩ, Англия, Русия, Италия, Унгария, Индия Албания и др. Превежда от руски и френски. Член на Сдружението на българските писатели.

Ето няколко думи на Анго Боянов за книгата "Деветият кръг на рая":

"Не съм виждал Румен Леонидов да рисува. Не съм и подозирал, че той рисува не картини, а художници. Рисува техните светли лица и съдби. Техните самобичувания и нежни признания. Рисува скици и икони - едновременно. Само че с перо, не с четка. Не с багри, а с думи.

И откъде му идва този словесен замах, за да драсне из¬невиделица, ако не друго, поне една златна лимба към често непредвидимите и чепати характери на своите герои? Чепати и благословени! Благословени и неприлично благи.
Завиждам на Румен за среднощията, прекарани с тях. За звъна и блясъка на чашите. За сладките приказки, за медо¬вината, която е обливала душите. И за музите-видения.

Това, че му е хрумнало да събере образите на приятели „рембрандовци“ в книга-картина, книга-откровение, книга-поклон, го прави поетично жив. И още no-жив. Защото е подредил последователите на Майстора от Шишковци в компанията на великия ибериец Хуан Миро. Не за сравнение, а заради общия им захлас пред божественото изкуство."