Седмокласниците тази година масово избират да продължат образованието си в профилирана паралелка с английски език. А  най-много от тях предпочитат тя да е в Руската гимназия.Общо 1435 кандидати са вписали паралелка с английски в ЕГ „Иван Вазов”, подреждайки листата на предпочитанията си.

На второ място се нарежда отново паралелка с английски, но в ЕГ „Пловдив”. За там се борят 1357 ученици.

Следва хуманитарна парарелка, отново със засилено изучаване на английски език, в Профилираната хуманитарна гимназия „Св. Св. Кирил и Методий”, която пък е посочена от 1271 деца.

На четвърто и пето място в класацията на петте най-предпочитани училища са немските паралелки, съответно в ЕГ „Иван Вазов” и ЕГ „Пловидв”.

Сред професионалните гимназии най-предпочитана е Търговската, като паралелката по митническа и данъчна администрация с английски е упомената сред желанията на 797 седмокласници. Следват бизнес администрация и банково дело, отново в Националната търговска гимназия.

При около 5200 седмокласници в областта документи за прием в 8. клас са подали 4411. От дуги региони идват 279, уточни председателят на комисията Рангел Райчев. Той отчете цифрите като добри. По новия закон основното образование вече завършва в седми клас и всички деца трябва да кандидатстват, независимо дали са се явили на националните външни оценявания и дали са били скъсани на тях. Допуска се да участват в класирането даже с две двойки, стига да имат две тройки от балообразуващите оценки в дипломата, което прави сбор от 30 точки.

Тези около 700 осмокласници, които не са кандидатствали, са деца без мотивация да продължат образованието си. Сред неподалите заявления са също ученици, които имат двойки за годината и са останали на поправителни изпити. В общата група попадат и седмокласници,  канидатствали в специални училища – Спортното и учебните заведения към Министерството на културата като Националната гимназия по сценични и екранни изкуства и НУМТИ „Добрин Петков”.

В Регионалното управление по образование се натъкнали на два случая седмокласници да кандидатстват, без на практика да са завършии годината, понеже имат двойки. Електронната система ги е отхвърлила, тъй като им предстоят поправки.  От всички 4411  заявления 1011 са подадени по електронен път – новост, която се въведе тази година, а останалите 3400 са постъпили на хартия в 22 центъра в областта.

Надяваме се до трето класиране седмокласниците да се увеличат с още около 400, след като минат поправителните изпити, каза Рангел Райчев. За да се даде шанс на всички и с цел максимално обхващане на набора, за първи път тази година няма да се закриват паралелки с малък интерес от страна на учениците още след първо класиране. Шефката на Регионалното управление по образование Иванка Киркова се е възползвала от дадената възможност в Наредба 10 по новия зако и е издала заповед да се изчака как ще се развие ситуацията на следващите турове.

Кои са паралелките с най-високи балове и с колко точки са последните приети в най-желаните училища – четете утре във в. „Марица”