Терористичните атаки в Париж показаха огромни пропуски в работата на националните спецслужби, в частност тези в Европа, които действат на принципа "печения петел". Това заявява ветеранът от Службата за външно разузнаване на Русия полковник Олег Нечипоренко, съобщава РИА Новости, цитирана от БЛИЦ.
"Спецслужбите не реагират своевременно и адекватно на първо място заради бюрокрацията, несъгласуваността и неоперативността си. Те просто действат на принципа на "печения петел", казва Нечипоренко. "Когато клъвне печеният петел" е израз сред разузнавачите, използван при действия пост фактум.
Старият разузнавач подчертава, че в международната банка за данни, създадена по инициатива на руските силови служби, са попаднали стотици терористи. Но контраразузнаването ги пропуска, а събитията във френската столица потвърждават този факт.
"Ако действително предполагаемият спонсор на терористичните атаки е белгиецът Абделхамид Абаауд, който вече е бил в полезрението на полицията на тази страна, то е необяснимо какво е пречило на Брюксел и Париж да координират действията си за неутрализирането на дейността му", коментира полковникът.
Нечипоренко е шокиран от факта, че френските спецслужби са "проспали" терористичните атаки, имайки такъв голям опит в борбата с тероризма. В частност полковникът посочва успеха на спецслужбите на Франция при неутрализирането на терористите от Лион, където преди десетина години бе разкрита цяла терористична мрежа, подготвяща кадри. "След това разкритие спецслужбите в Европа концентрираха вниманието си върху джамиите", коментира Нечипоренко.
Припомняме, че в резултат на терористичните нападения в Париж на 13 ноември загинаха 132 души. Това е най-голямата терористична атака в историята на Франция. /Марица.бг
Прочетете още
- 18:00 Митове и джапанки: Гръцката полиция срещу българския турист (или обратното)
- 13:00 Мъж отмъкна колело и го скри… за да не му го откраднат, докато търси плячка СНИМКИ
- 11:00 Дете на 1 годинка хвана лопата и метла - засрами кмета на Сопот СНИМКИ
- 15:00 Когато единствената ти мечта е да се бориш. Думите на малкия Митко учат на уроци