Печатът в Русия коментира решението на Владимир Путин да изтегли от Сирия основната част от руския военен контингент. То изненада международната общност, която дава главно положителни оценки за инициативата на руския президент, пише "Росийская газета" под заглавие "Верен ход на Кремъл".

Експерти правят извода, че Москва търси изход от кризата, като дава рядък повод за оптимизъм и надежди за дипломатическо уреждане в Сирия. Те констатират, че Русия съществено е укрепила позициите си на световната арена, действайки за пореден път като глобален участник в най-сложни световни процеси, посочва вестникът, цитиран на сайта zagolovki.ru.

Успоредно с приключването на руската операция се съживяват усилията за уреждане на сирийския конфликт. Главната интрига е как ще повлияе решението на Москва върху хода на преговорите и позициите на страните, все още диаметрално противоположни, пише "Комерсант".

Една от най-влиятелните групировки на сирийската опозиция - Върховният комитет за преговори, ориентиран към Саудитска Арабия, призова вчера всички чуждестранни държави, включени в конфликта, да последват примера на Москва и да изтеглят контингентите си от страната, съобщава изданието. Според него обаче въпросът дали руската операция е постигнала своите цели остава открит. Терористичният Фронт "Ан Нусра" заплаши вчера да поднови още тези дни настъплението си в Сирия, напомня "Комерсант".

Руските "самолети отлитат, миротворците и съветниците остават", отбелязва "Независимая газета". "Оптимизацията на военната групировка в Сирия няма да попречи на Русия в осъществяването на геополитическите си интереси в региона", твърди всекидневникът.

"Директивите" на Путин налагат според него извода, че, "първо, руските самолети може масово да се върнат в Сирия" и операцията на Москва там да бъде "активирана всеки момент". "И второ, че Русия разгръща миротворческа операция в Сирия", където "явно остава" да действа Центърът за помиряване на страните в конфликта. Руски военни вече изпълняват хуманитарни мисии и за целта ще бъде задействан "очевидно значителен" контингент.

Руското военно ведомство е убедено, че войските на сирийския президент Башар Асад ще постигнат окончателна победа над непримиримите бунтовници, гласи изводът на "Независимая газета" от доклада на министъра на отбраната Сергей Шойгу пред главнокомандващия Путин за резултатите от бойната операция.

Друг е въпросът дали след напускането на по-голямата част от руската авиация сирийските правителствени войски ще могат самостоятелно да развият успеха, постигнат в източните региони, и да освободят другите петролодобивни зони от отрядите на ИД. Въпросът е важен и с оглед на факта, че американците негласно готвят удар по основните групировки на бунтовниците откъм Ирак и Северна Сирия, като тренират за бъдещи битки лоялни сунитски отряди и кюрдски формирования, се казва в статията.

Руските Въздушнокосмически сили донесоха от Сирия "четири победи на Русия", сочи заглавие в "РБК". Според експерти на вестника изцяло или частично са решени следните задачи на авиационната групировка: подкрепа за Асад, демонстрация на военна мощ, борба с тероризма, издействане на политически преференции.

По думите на източник, близък до Кремъл, Москва е постигнала три основни цели: стартирани са преговори за мир, терористите са отблъснати от Дамаск, без да успеят да свалят законната власт, и са им нанесени значителни щети, което дава възможност да се стабилизира ситуацията.

Избирайки за изтегляне на войските си момента, когато в Женева текат мирни преговори, Русия иска да покаже на страните в конфликта, че трябва да го решат не с военни, а с политически методи, заявява пред "Новие известия" политологът Александър Игнатенко.

Западът настояваше по-рано Москва да спре операцията в Сирия, а след спирането й се държи явно предпазливо и не бърза да прави изводи. Известните политици предпочитат засега да не коментират с мотива, че трябва да научат подробности. Решението на Путин бе пълна изненада за тях - дотам, че някои търсят тук хитрина и подозират "византийско коварство" от страна на Москва, отбелязва всекидневникът.

Русия е изхарчила за военната си операция в Сирия най-малко 38 милиарда рубли. Разходите за всеки ден от бойните действия може да са скочили с 50 на сто от началото на кампанията до нейния край, сочат изчисления на "РБК".

Към края на октомври 2015 г. стойността на един ден от операцията е достигала към 156,3 милиона рубли (около 2,5 милиона долара по тогавашния курс), пресметна по-рано изданието въз основа на данни от руското военно министерство и на експертни оценки.

Експертът Руслан Пухов приема това като приблизителна оценка и коментира, че разходите на Русия за операцията са твърде умерени: "Една поредица от учения през годината излиза по-скъпо". Москва не огласи разходите официално и премиерът Дмитрий Медведев само каза, че военното министерство действа в рамките на бюджета, добавя "РБК".
 

/БТА/