Той не рисува картини с цветя

Подсъдимият превърна делото в пърформанс

 

 

През седмицата се проведоха две изнесени съдебни заседания по делото срещу Пьотр Павленский за неговата акция “Свобода”, която художникът с двама съавтори проведе на 23-ти февруари 2014г. в подкрепа на Майдана в Киев. Първо подпалиха барикада от гуми на мост в Санкт Петербург, след това вдигнаха украинско знамена и удряха с палки по ламарина. Следствието определи тези действия като “вандализъм мотивиран от идеологическа ненавист”.

 

Но съдебните заседания станаха продължение на художествената акция.

 

Павленский е в затвора Бутирка в Москва по друго обвинение – подпалването на входната врата на ФСБ (акция “Заплаха. Горящите порти на Лубянка”). Затова делата по акция “Свобода” трябваше да бъдат преместени от Санкт Петербург в Москва, а съдия Яна Никитина, прокурор Артьом Литаев и адвокат Светлана Ратникова бяха командировани в столицата.

 

На заседанието на 26-ти април, както винаги при политически процес, всички нервничеха: полицейските служители обстойно обискираха журналистите, а в залата цял ред беше отделен за конвоя. В резултат, в малката зала попаднаха само неколцина журналисти. “Махнете диктофона от бюрото на прокурора!” – нервно нареждаше пристав на австрийски журналист. “Не ми пречи, оставете го” – усмихваше се прокурор Литаев.

 

Заседанието започна с изненада: съдия Никитина предложи да закрие делото поради изтичане на давностния срок, но доколкото такова прекратяване не оневинява подсъдимия, попита за мнението на обвиняемия.

 

“Аз вече ви казах всичко. В режим на мълчание съм ” – каза Павленский. “Няма възражение от подсъдимия” – каза с видимо облекчение съдията. Но доброто настроение беше набързо развалено от адвокат Дмитрий Динзе, който заяви, че клиентът му не е съгласен с прекратяването на делото по давност.

 

По време на почивката, Динзе поясни за “Новаая газета” позицията на Павленский: “За него това не е съд. Това е продължение на художествената му акция и трябва да бъде завършена”.

 

Делото не беше прекратено и започна гледане на видеоматериал от “мястото на произшествието”.  Два часа непоносима скука завършиха с процедурни спорове по следващото заседание. Павленский отново не отговаряше на въпросите на съдията и, в един момент, тя не издържа: “Не съм дошла за това чак от Санкт Петербург! И не мога да проумея, как да се вместя в спектакъла на Павленский”(има предвид  процесите в други съдилища – делата за палежа на  вратите на ФСБ и за продължаване на мярката за неотклонение – бел. на ред.).

 

“Не сме виновни за тази ситуация. Благодарете на следовател Соколов “- парира адвокат Дмитрий Динзе.

 

Все пак се разбраха за датата и, на следващото заседание, защитата организира разпит на свидетелите.Последователно в залата влязоха три жени в много предизвикателни и екстравагантни тоалети. И трите изразиха своето негативно отношение към  акция “Свобода”. Свидетелките не скриха факта, че тяхното участие в процеса е платено, а също, че самата акция са виждали само на видео. По техните думи, млад човек им е предложил хонорар за да участват в съдебния процес.

 

Елена – гореща брюнетка, с черна пола с цепка до бедрото, обясни, че акцията на Павленский е “оскверняване”, което “трябва да се прави в затворени помещения”. Блондинката Ирина, в къса червена рокля и черни ботуши, беше на същото мнение: “Да, това, което видях, е оскверняване: и  гумите, и парчетата желязо”. На въпрос на прокурора дали действията на Павленский нарушават моралните норми, дамата отговори: “В центъра на града … Разбира се, че ги нарушават”. Последната свидетелка – Дана, с разпусната черна коса и в розова рокля – по искане на адвоката даде оценка на понятията за “вандализъм” и “оскверняване”: “Вандализъм – това са гробища и кръстове. Оскверняване – същото, но в църква “. Но Дана не сметна акцията на Павленский за “оскверняване”: “Ами, по принцип, няма щети, мостът не е пострадал”. Тя не смяташе Павленский за художник: “Той не рисува картини с лайки”.

 

След края на заседанието, Павленский заяви, че това са нощни жрици, на които е платил за да дойдат и да дадат показания. Адвокат Динзе обясни смисъла на пърформанса: неговият клиент специално е призовал за свидетели свободни хора, които показали, че “вандализъм” и “оскверняване” са оценъчни понятия.

 

След разпита на спорните свидетели, защитата огласи редица документи. Беше прочетена характеристиката на Павленский, направена от писателя и сценарист Владимир Нестеренко: “Ако накратко, с една дума, определим изкуството на Павленский, бих избрал думата “смелост”. Заключението на психолог информираше, че художника е “творчески, изобретателен човек, идеалист, неагресивен, с присъщи интуитивност, независим поглед, творческа натура, оригиналност на изказванията”. В социо-хуманитарното изследване на специалиста Дмитрий Дубровский се твърди, че акциите са изключително художествени, не подбуждат към омраза, не призовават към насилие. В заключението на психиатъра Владимир Менделевич, се посочва, че Павленский не страда от психични разстройства. На последно място, в изследването на културолога Иванов, акция “Свобода” е наречена “синтетичен художествен акт, отразяващ тенденциите на съвременното изкуство”.

 

Следващото дело е в Преображенски съд в Москва на 16-ти май. Защитата обещава да призове за свидетели  граждани от “друг обществен слой”.

 

Александра Букварева

29.04.2016

Превод от руски за ivo.bg:

Васил Костадинов

http://www.novayagazeta.ru/inquests/72901.html

Share on Facebook