Камарата на частните съдебни изпълнители стартира в началото на седмицата дискусия по една от темите, които вълнуват хиляди българи - за правомощията на колекторските фирми.
Безброй са случаите, в които събирачите на дългове звънят на длъжниците и ги притесняват по всевъзможни начини. Най-новата заблуда, в която задлъжнелите биват въведени, е, че им се обаждат съдебни изпълнители. Колекторите обясняват, че ще вземат имуществото на хората, а от камарата са се натъквали и на случаи на тормозени със заплахи клиенти, които се превръщат в масова практика в последните години.
Величко Георгиев, които е помощник съдебен изпълнител в пловдивска кантора, е категоричен, че колекторите нямат право да си присвояват задължения като отнемане на имущество. Има си закон, с който обаче те не се съобразяват и масово надвишават правомощията си, твърди Георгиев. Той обясни, че частните съдебни изпълнители никога не звънят по телефона, защото “просто не е редно”.
Освен това съдебните изпълнители се представят и тяхната легитимност може да бъде проверена в официалния регистър, който е със свободен онлайн достъп. Ако лицето, което се опитва да събере задълженията, не фигурира там, то най-вероятно е самозванец.
“Не можем да си позволим да тормозим хората. Има законов ред и според него текат процедури, като първата от тях е покана за доброволно изплащане на задълженията”, категоричен е помощник съдебният изпълнител. Следващите мерки включват обследване на имуществото и доходите. Всички стъпки са документално обвързани.
Частните съдебни изпълнители изпращат всичките си документи чрез услугите на куриерски фирми, като се изисква и обратна разписка. Тя удостоверява, че длъжникът е наясно с процедурите, които текат срещу него.
При тормоз от непроверени лица и представители на колекторски фирми хората могат да се обърнат за консултация към частен съдебен изпълнител или адвокатска кантора. /Марица.бг