Операцията по прогонване на екстремистите от ключовия иракски град Мосул изглежда далеч от приключване, но са налице сигнали, че може да бъде завършена успешно. Това дава надежда, че терористите от “Ислямска държава” ще бъдат принудени да изоставят завладените територии в Ирак, които до голяма степен са основният им източник на финансиране.
Разбира се, процесът ще бъде дълъг и мъчителен, но установяването на траен мир и стабилно управление в Ирак отдавна не е никак лека задача.
В коментар за “Нюзуик” бившият високопоставен служител на Пентагона и експерт по близкоизточните въпроси Майкъл Рубин пише, че разгромяването на “Ислямска държава” трябва да доведе до преследване на всички, които са се възползвали от терористичната дейност на групировката. В това число и официални лица от кюрдското и турското правителства.
Възходът на екстремистката организация повдигна множество въпроси за това как точно са финансира такава мащабна военна кампания. Обири на банки, взимане на откупи и най-вече продажба на иракски петрол на черния пазар са най-често споменаваните канали за приток на средства.
Според Рубин точно по този въпрос Вашингтон и Багдад трябва да се безкомпромисни, защото всеки, потърсил изгода от взаимоотношения с “Ислямска държава”, на практика е съучастник в терористичната дейност на групировката.
Експертът посочва, че Съединените щати не трябва да разчитат сляпо на оказаната подкрепа от Кюрдистанското регионално правителство, което управлява в Северен Ирак.
Да, помощта в офанзивата срещу “Ислямска държава” е налице, но има все по-сериозни подозрения, че висшестоящи кюрдски представители на властта извършват търговия с терористите зад кулисите. И по-конкретно – че са посредници в изнасянето на крадения петрол извън територията на Ирак.
Изключително сериозни обвинения, които трябва да доведат до съответните наказания, ако се окажат действителни и подкрепени с доказателства.
Същото важи и за Турция. Разпространени хакнати имейли уличават самия енергиен министър и зет на президента Ердоган в незаконен бизнес с “Ислямска държава”. Според данните от въпросните ел. писма екстремистите търгували с петрол с помощта на компанията “Powertrans”, в която участие има семейството на Ердоган.
За Рубин, дори и при солидни доказателства, контролът, който турският президент упражнява върху пресата и съдебната система, едва ли ще позволи да се стигне до каквито и да е официални обвинения срещу зет му Берат Албайрак.
Въпреки това експертът счита, че американските, европейските и арабските служби трябва да водят разследвания по случая, да събират доказателства и да започнат съдебното преследване срещу Албайрак, ако той излезе извън границите на турската държава.
Дори и да бъде защитен от дипломатически имунитет, поне личните му авоари и тези на компаниите, в които има дял или с които работи в чужди банки, могат да бъдат замразени. Така реално не би могъл да се възползва от печалбата от “кървавия” петрол.
Високопоставени държавни служители винаги ще се опитват да извлекат полза от военни конфликти и терористична дейност... докато не започнат да бъдат съдебно преследвани с всички средства.