Семейство с две невръстни деца от Христо Даново живее върху сметище вече четири години. Само ограда от телена мрежа дели домът на Мариян Николов от голямата поляна в източния край на селото, зарината с битови отпадъци. Купища стригана овча вълна, стари дрехи и обувки, смачкани пластмасови бутилки, строшени стъкла и милион найлонови торбички засипват терен от близо десет декара общинска и частна земя. Няколко пъти съм настоявал пред кмеството да се сложи край на това безобразие, алармира 37годишният мъж. Последния силен вятър около 1 март засипа оградата с хартии и найлони. Бурята довя в двора ми невъобразимо количество боклуци. С жена ми изпаднахме в паника. Имаме поголямо дете на 7 години и шестмечно бебе, което не смеем да покажем навън.
Страх ни е от зарази и болести. Иде лято и тогава миризмите и опасностите от болести стават застрашителни гневи се той. Огромното нерегламентирано сметище е в близост до ромската махала в Христо Даново. Там обаче изхвърлят отпадъците си не само ромите, а и голяма част от жителите на селото. Това твърдят както Мариян и кметът на селото, така и живеещи наблизо цигани. Много хубаво направи чичо Марияне, че повика журналисти и постави този проблем, присъединява се 19годишният Ангел Романов. Аз също имам детенце на година и три месеца. И аз не искам то да играе в боклуците, категоричен е младият циганин.
Сметището е опасно и за хората, които живеят наблизо, и за животните, допълва Мариян. Той е животновъд, отглежда 300 овце, и за да излезе на определената за паша мера, стадото му минава през бокулците. Три крави на моя съдед абортираха тази зима, две мои овце също. Причината е, че животните влизат в сметището и налитат на изхвърлени изгнили картофи, найлони и всякави бокулци. Животните си режат краката на стъклата, които са разпилени тук, сочи той към купищата разнородни отпадъци.
Цяло стадо овце буквало се впусна на паша в боклука, видя на място репортер. Ако това не се промени ще пиша писмо до министъра на околната среда и водите, предупреди Николов. След неговия настойчив сигнал още на 3 март общината изпратили фирма "Чистота", която обслужва общината, да извози боклуците и разчисти терена. Готов съм да глобявам, въпреки че хората ще се разбунтуват, заяви кметът на Христо Даново Акиф Каратабан.
Багер и два камиона вече идваха на място и събраха част от отпадъците, но по поляната има още много смет. Имам уверението на общината, че почистването на терена ще продължи и в следващите дни на тази седмица, заяви Акиф Каратабан. Той смята да постави табели на поляната, които да предупреждават жителите на селото да изхвърлят отпадъците си там, а също да помисли и за физическа охрана на терена. Но повече се надява, че след като теренът бъде почистен, хората ще станат по-добросъвестни и няма да изнасят боклуците на поляната край селото.
Ето, вижте, сочи Мариян към купчина битови отпадъци, сред които стари дрехи и найлонови торбичи с бокуци- тези неща могат да се изхвърлят в контейнерите. Но ги изсипват тук с колички, ремаркета, каруци.
Нерегламентирани сметища има на много места край населените места. Кметовете им не смеят да глобяват жителите, които замърсяват. Те обаче често пишат сигнали и молби за съдействие към общината. Още след вдигането на снега поисках от всички кметове на населените места да напишат докладни и да посочат местата, които подлежат на почистване, заяви пред Марица.бг зам.-кметът по екология инж. Стойо Карагенски. От всичките 25 населени места, дванадесет селища поискаха почистване на замърсени с битови отпадъци терени. От началато на март фирма "Чистота" действа усилено по проблема в Карлово, Розино, Богдан, Каравелово, Христо Даново, заяви Карагенски. Само от Карлово вече са извозени до регионалното депо за твърди битови отпадъци близо 80 тона боклуци.
Дори да се чисти непрекъсното обаче няма гаранция, че няма да последват нови замърсявания като това в Христо Даново, ако не последва строг контрол, коментира инж. Карагенски. Кметовете на населените места и звено "Инспекторат" трябва да бъдат безкомпромисни. Във всяко село обаче половината жители са роднини на кмета, другата половина приятели и местните управници трудно биха се осмелили да налагат глоби.