Има някои дейности в здравеопазването, които са организирани и в които участват определени групи. Тези групи са лобистки и подпомагат определени фармацевтични компании. Това заяви пред Би Ти Ви управителят на Здравната каса д-р Дечо Дечев.

"Няма по-лесен обект за манипулация от пациента. Хората, които манипулират тези пациенти, са много обиграни и центрират своите усилия точно в тази насока. Пациентът е подведен, за да се прокара даден интерес", отсече той.

"България отделя по 5 евро на човек за битката срещу карцином на гърдата. В Румъния се отделят по 50 цента, а в Полша и Унгария по малко над 2 евро. Същевременно България е държавата, която отделя най-малко пари за здравеопазване в Европейския съюз", разкри шефът на Здравната каса.

"Касата трябва да заплаща повече, когато има доказана по-голяма ефективност от по-евтиния вариант. Защото аз няма как да отговоря на човек, който си плаща здравните осигуровки, но не е потребител на Здравната каса, защо плащаме за едно лекарство повече пари, при положение че по-евтиният вариант е също толкова ефективен", уточни д-р Дечо Дечев.

"Допускат се компромиси, докато са в нормални граници. Когато се преминат тези граници в някои области, една от тях е онкологията, трябва да се вземат мерки", отсече експертът.

"До 10 дни ще приложим мерки, които политиците да одобрят. Ако не одобрят, до 2 години ще трябва да се удвоят средствата за онкологията. Трябва да приемем, че всеки трети човек над 60 години ще развие онкологично заболяване. На входа чакат много нови терапии с ефект под въпрос, чиято стойност е от порядъка на 20-25 хиляди лева на месец, а курсът на лечение е 4 години. Трябва да се приеме обвързване на цената на даден медикамент с неговата ефективност", категоричен е шефът на Здравната каса.

"Мерките няма да лишат нито един онкоболен от всички достижения на фармацията", заключи той.