Параджии в селските училища осъмнаха днес в 4.30 часа по тъмно в котелните, за да успеят да отоплят сградите до началото на първия учебен час след ваканцията за Коледа и Нова година. Занятията започнаха с якета и шапки, но нито едно училище в Пловдивска област не остана затворено заради сняг и студ. В същото време 52 заведения в страната обявиха деня за неучебен заради спукани отоплителни инсталации или ниски градуси в стаите.

Не е постъпила информация в нито едно училище в областта да има трудности с възстановяването на учебния процес, каза шефката на Регионалния инспекторат по образованието Иванка Киркова.

Първият учебен ден от новата година започна нормално, тъй като директорите взели превантивни мерки. В защитеното ОУ „Отец Паисий” в село Искра например служителят, който отговаря за парното, ходил на работа и навръх 31 декември. Започна още от 30-и всеки ден да припалва по малко, иначе не можем да стоплим сградата, ако разчитаме на понеделника, обясни директорката Величка Чурчулиева.

В Искра се топлят с локално парно, което гори пелети. Днес сутринта измериха 17 градуса в клас, навреме пристигнаха и децата с училищния автобус от Брягово.

Шефката на друго защитено школо в Първомайско, до което има труден достъп, пък стана в 5,30 часа, за да стигне навреме от Хасково , а в влезе в ОУ „Петър Берон” в село Буково чак няколко минути преди 8 часа. Час и половина отне пътуването по главния път, който не е разчистен, балканският до селото се оказа по-достъпен, описа ситуацията Вилдан Реджеб. Съобразила се да се разпореди останалият персонал да е на линия още в 6 часа, за да напали кюмбетата с дърва и въглища по стаите. Училището не гори много, защото има само 33 деца и още 18 хлапета от присъединената към него детска градина.

В Бенковски пък отговорникът за парното пристигна още в 4.30 часа от съседното село Войсил. Още предния ден директорът на ОУ „Георги Бенковски” Пенчо Терзиев наминал през двете сгради, в които са началният курс и прогимназията, за да разпореди отоплението да се пусне за 6-7 часа и да провери да няма замръзнали тръби. След мащабен ремонт по програмата за енергийна ефективност сега там си спомнят с усмивка как преди две лелки надявали кожуси и ушанки, яхвали по тъмно колелетата и въртели педалите от съседни села през преспите, за да стигнат до 6 часа сутринта в школото да напалят печките с твърдо гориво. Сега инсталацията на пелети излиза и по-икономично, харчим по 3-4 хиляди лева годишно за отопление, доволен е Терзиев. Само в сградата на началния курс още ползват нафта, но пък цената й „услужливо” падна.

Първата учебна седмица след ваканцията ще е последната, в която учениците от Лъки ще имат изнесени занятия. Учат в пригодени кабинети и в пансиона, защото в основната сграда приключва започнал още през септември ремонт. „Поохладени са сградите, но ще наваксаме”, увери директорът Рашко Димитров. И си призна, че и той стои с яке в неговия кабинет, както децата в класните стаи. Пуснал парното от предния ден, но днес сутринта още наваксваше градусите след голямото застудяване по празничните неучебни дни. „Не навсякъде температурата е още на макс, но грейна слънце. Идващите отдолу колеги даже казаха, че тук е по-топло и има по-малко сняг, отколкото в Пловдив”, доволен бе школският шеф.