По подобие на Русия, която съхрани названието ТАСС ( Телеграфна агенция на Съветския съюз) от съветско време, Сърбия запази названието на информационната агенция ТАНЮГ ( Телеграфна агенция на Югославия), която отдавна не представя разпадналата Югославия. В съобщение на ТАНЮГ от Белград научаваме днес, че на практика САЩ се изгубили търпение да наблюдават как сръбските власти играят двойни игри между Запада и Русия- стар специалитет на диктатора Тито.
Според ТАНЮГ заместник-помощник държавният секретар на САЩ Хойт Брайън Ий е заявил на икономически форум в Белград, че Сърбия “няма как да седи на два стола едновремено”. Ясно и (не)дипломатично.
Американският пратеник е обяснил също толкова директно , че страните, които искат да се присъединят към ЕС, трябва много ясно да демонстрират тази своя воля.
Освен това той е бил доста конкретен и по зреещият от 7 години въпрос за Руския хуманитарен център край летището в Ниш, смятан от западни медии ( като агенция Асошиейтед прес) за руски шпионски център за събиране на информация в съседни натовски държави.https://news.bg/world/ot-baza-kray-nish-rusiya-sledi-us-silite-na-balkanite.html
През годините представители на НАТО винаги са били лаконични в коментарите си, които звучат неглижиращо- в смисъл, че този център не може да притесни организацията. Но явно нещо се е променило и това е ескалацията на руските претенции към сръбските власти. Москва пожела нейните “хуманитарни работници” ( които били само 5 на брой) да получат дипломатически статут.
Руското вероломство обаче има пресен аналог тъкмо на територията на бивша Югославия. Поканените от натовските сили руски части в рамките на умиротворителнатамисия на ООН в Босна в края на предизвиканата от Сърбия югославска война, се “преродиха” в миг през юни 1999 г. от “сини каски” в руски спеициални части, прехвърлени през сръбска територия с цел окупирането на летище Слатиина в Прищина и проваляне на цялата кампания по освобождаване на Косово от силите на алианса.
Сега Хойт Брайън Ий е възразил остро срещу руския натиск Белград да даде дипломатически статут на руснаците в Ниш.
Дипломатът явно е специалист по кризисни интервенции в проблемни райони на Балканите, изпращан да оказва противодействие на руския натиск. В България той се появи през 2014 г. след руската агресия в Крим. http://www.mediapool.bg/deistviyata-na-rusiya-sa-negativni-za-tseliya-region-i-bulgaria-news224690.html
На 21 април тази година служителят на Държавния департамент отново беше в София и заяви на премиера Борисов колко важна е съдебната реформа. Както знаем, тя така и не се състоя.
Да очакваме ли още подобни посещения и ще си изпроси ли Борисов откровеността на американската дипломация по въпроса за неговото мърморене по повод западните санкции срещу Путин?
Share on FacebookПрочетете още
- 11:04 Диана Русинова прие предложението на регионалния министър да оглави АПИ ВИДЕО
- 15:00 Пазете си главите! Агресивни гарвани нападат хора и домашни любимци
- 13:00 Астролог обеща фантастични промени за четири зодии през юни
- 12:00 Ужас в столицата: автобус премина на червено и помете лек автомобил ВИДЕО