Фирмите, които изпълняват обществената поръчка за саниране на панелките, са притеснени, че заради късното подписване на договорите закъсняват с работата. По националната програма за енергийна ефективност в Пловдив са подписани 27 договора, а избраните изпълнители бързат да свършат работата, преди да е дошла зимата.
Строителите обаче са силно притеснени, че времето се застудява, дъждовете спират основните дейности и има реална опасност санирането да продължи и през декември. Причината за това е, че общината драстично забави подписването на договорите. Търговете за избор на изпълнители бяха започнали през август миналата година, в края на декември - началото на януари комисията класира фирмите, но едва в късна пролет те бяха поканени да подпишат договори. Благоприятният летен сезон беше изгубен заради бавното съгласуване на проектите, внесени от строителите още през юни. Повечето от изпълнителите получиха строителни разрешения през август. Някои от фирмите не издържаха и започнаха ремонтите без разрешение например на ул. „Братя Шкорпил“ и бул. „Никола Вапцаров“ в „Южен“.
Живущите в панелките също са разтревожени, че ще се сменя дограма, когато навън вече е студено, вали дъжд, а не е изключено и сняг.
„До края на октомври ще бъдат подписани договори за още 27 блока по държавната програма“, каза шефът на дирекция „Обществени поръчки“ в община Пловдив Тодор Тодоров. Фирмите ще имат възможност да подготвят проекти в студените месеци и да започнат напролет ремонтите. Санирането тръгва и на още 15 блока, чиито обитатели го чакат от три години. Те трябваше да бъдат реновирани по програма „Регионално развитие“, но ремонтите се отложиха, въпреки че бяха подготвени проекти и издадени строителни разрешения. МРРБ прехвърли ангажиментите за избор на изпълнители на общините.
По нареждане на МРРБ процедурите за саниране на други панелки са спрени. От община Пловдив обясниха, че засега няма да се подписват нови договори със сдружения за финансиране по националната програма. Който е закъснял, ще чака държавата отново да отвори кранчето. Указанията към този момент е да се изпълнят договорите, за които са проведени обществени поръчки.
В район „Централен“ са подадени 100 заявления за саниране от собственици на жилищни блокове, кооперации и двуфамилни къщи. „Те ще бъдат финансирани със средства по оперативна програма „Региони в растеж“. Изпратили сме документите в голямата община, където ще се провеждат процедурите“, обясни кметът на „Централен“ Георги Стаменов. Три от сградите са паметници на културата.
Според първоначалните планове за саниране по „Региони в растеж“ за Пловдив са предвидени 18 млн. лева. По националната програма за енергийна ефективност за града бяха осигурени близо 50 млн. лева за 54 блока.
Напишете коментар