Сирия планира да внесе около 1,5 милиона тона предимно руска пшеница тази година, тъй като се очаква местното производство да е около половин милион тона, съобщи министърът на вътрешната търговия Абдула ал Гарби, цитиран от Ройтерс.
Вносът ще бъде предимно от Русия, но Сирия може да купи пшеница и от Румъния и България, каза Гарби.
Все още сме в началото на сезона на изкупуване на местната пшеница. Минали са около 20 дни от началото, но очакваме местните покупки да бъдат между 500 000 тона до 600 000 тона тази година, допълни той.
Гарби каза също така, че страната има стратегически зърнени резерви за над осем месеца.
Това си е постижение. Вижте съседен Египет например, те имат само за три месеца или Алжир - за четири, каза той.
В Сирия, която някога задоволяваше сама нуждите си от пшеница, производството на зърно рязко спадна от началото на въоръжения конфликт в страната.
Сирия произвеждаше 4 милиона тона пшеница годишно и можеше да изнася 1,5 милиона тона. Спадът на производството засили натиска върху правителството на Башар Асад да внася зърно. Хлябът е субсидиран в Сирия, където в резултат на боевете са убити стотици хиляди души, а милиони са принудени да напуснат домовете си.
Няма да вдигаме цената на хляба, поне в обозримо бъдеще, каза Гарби. Това си е тежест за правителството, разбира се, особено на фона на по-високите цени на пшеницата, които плащаме на фермерите, но ще продължим да ги субсидираме, каза той.
Сирия плаща на фермерите си 175 000 сирийски лири (400 долара) на тон и допълнително 30 000 сирийски лири транспортни субсидии.
Цените ни са повече от отлични, в Турция са около 225 долара, а нашите са близо 500 долара, каза той.
Недостигът ще бъде попълнен чрез международни търгове за покупка на пшеница, обявени от държавната агенция да изкупуване на зърно (Hoboob).
Ведомството вече обяви търг с краен срок 2 юли за 200 000 тона руска, румънска или българска пшеница.
На няколко пъти по-рано службата не успя с няколко търга, като изтъкна високите цени. (БТА)