Бързото преминаване през кръстовищата, безопасното придвижване с велосипед, по-доброто обслужване в градския транспорт, по-чист въздух - това са предимствата, които ни гарантира транспортният проект, подготвен от община Пловдив и реализиран с безвъзмездната помощ от Европейския съюз по Оперативна програма „Регионално развитие“.
Окончателната стойност на проект „ Модернизация и развитие на устойчив градски транспорт“ е 41 720 406 лева. Намалението е в следствие на проведените обществени поръчки и сключените договори.
Договорът за безвъзмездната помощ е подписан през 2012 г. Строително- монтажните работи са изпълнени успешно в края на 2015 г.
По своята номинална стойност транспортният проект е сред най-важните в изминалия програмен период на европейско финансиране. Изпълнението на подписания договор има пряко отношение към регулирането на трафика и качеството на предлаганите от община Пловдив на гражданите
алтернативни транспортни услуги,
коментира кметът инж. Иван Тотев. Какви са придобивките, които получава градът благодарение на европейските средства и огромния обем от работа, свършена от екипа на община Пловдив и фирмите изпълнители?
Проектът включва изграждане на три основни компонента - система за управление на градския транспорт, система за управление на трафика и мрежа от велоалеи.
Новата система за електронно таксуване, част от системата за управление на градския транспорт се очаква да бъде въведена от април 2016 г. Община Пловдив планира от тази дата да влезе в сила безкондукторното обслужване на пътниците. По всички 29 автобусни линии ще се таксуваме
с електронни карти и билети.
За улеснение на гражданите в автобусите са поставени автомати за продажба на хартиени билети. Те ще се купуват с монети. На автобусните спирки са монтирани електронни информационни табла, които ще ни показват маршрутите и времето до пристигането на нужния рейс. Целта е пътниците да получават по-качествено обслужване и да губят по-малко време, изминавайки разстоянията бързо и комфортно.
Системата за управление на трафика предвижда по-лесно преминаване през основните кръстовища. Те са оборудвани със
съвременни светофарни уредби,
които позволяват автоматично регулиране на движението в зависимост от броя на автомобили. Тротоарите на тези кръстовища, където има пешеходни пътеки, са скосени за удобство на минувачите и по-лесно предвижване на хора с физически увреждания. Двете системи се управляват от Центъра, който се помещава в обновената 7-етажна сграда на бул. „Шести септември“ 274.
Велосипедистите вече разполагат с новоизградена мрежа от
маршрути с дължина 48 километра.
Велоалеите улесняват достъпа на граждани до различни квартали на града и едновременно с това осигуряват по-висока безопасност на пътуването.
С изпълнението на проекта се поставят няколко важни цели. Европейското обслужване в градския транспорт ще насърчи гражданите да го предпочитат пред личните автомобили. Велоалеите създават удобна алтернатива, каквато практика съществува от години в много по-богати държави .
В резултат ще дишаме по-чист въздух. Благодарение на това, че по-рядко ще се качваме на личните си автомобили и по-често на градския транспорт и на велосипед, в околната среда ще се изхвъря по-малко вредни емисии и по-специално - CO 2 /въглероден диоксид/, NO 2 /азотен диоксид/, PM 10 /фини прахови частици/.
Според експертите реализирането на проекта ще доведе до общо намаляване на пътнотранспортните произшествия с 5,5 процента.
Прочетете още
- 16:43 Катастрофа затруднява движението в София, пристигна линейка СНИМКИ
- 18:00 14-годишно момче и 15-годишно момиче задигнаха автомобил във Варненско СНИМКА
- 17:00 Радостна вест за младата жена, издирвана в Бургаско СНИМКА
- 19:00 Тревата расте, проблемът също – кой ще излезе от храстите пръв: дете или кърлеж?