След гробницата, разкрита по време на реконструкцията на бул. „Васил Априлов”,  още три, но по-малки, са намерени и при  изкопните работи на ул. „Любен Каравелов”.  Гробните съоръжения датират късната античност - 4-5 век, но са доста обрушени, разказа ръководителят на екипа археологът Мая Мартинова. Още навремето, когато в тази част на Пловдив са прокарвали тръби, почти са унищожили древното гробище. От едната страна на ул. „Любен Каравелов” минава  водопровод, от другата - газ.

Сега гробниците представляват три малки сектора, буквално оплетени в кабели. Експресно, само за няколко дни, направихме проучване, ще работим и в събота, за да приключим, а в сряда чакаме комисия от НИНКН да направи протокол, обясни Мая Мартинова. Тя уверява, че са направили всичко, за да не се бави реконструкцията.

На бул. „Васил Априлов” до кръстовището с Пещерско шосе, където беше открит голям гроб, иззидан с тухли и ниши за дарове, вече няма спънки за ремонта. Античните находки са описани и засипани с пръст. По същия начин ще стане и на ул. "Любен Каравелов", защото няма как останките от древния град да се експонират насред пътя.