Словакия потвърди вчера, че няма да подпише Глобалния пакт на ООН за миграцията, подобно на редица други страни, между които Чехия и Полша, предаде ДПА, цитирана от БТА. "Като премиер отхвърлям текста на пакта за миграцията и отказвам той да е в сила за Словакия", заяви премиерът социалдемократ Петер Пелегрини пред вестник "Сме".
Пактът, който се очаква да бъде подписан на среща на върха в Мароко на 10 и 11 декември, има за цел да регулира глобалната миграция, но редица страни заявиха, че няма да го подпишат, напомня ДПА. В петък външният министър Мирослав Лайчак заплаши, че ще подаде оставка, ако правителството откаже да подпише пакта на ООН, защото той не би приел правителството да се поддаде на натиска на десни популисти. Пелегрини каза, че е уведомил Лайчак за решението си и изрази надежда, че външният министър ще го приеме и ще продължи да служи на страната си въпреки личното си мнение.
Страните, отхвърлили досега Пакта за миграцията, са Австралия, Австрия, България, Естония, Израел, Полша, Съединените щати, Унгария, Хърватия, Чехия и Швейцария, отбелязва ДПА.
Прочетете още
- 16:00 Граждани с ултиматум към АПИ заради прокълнато кръстовище край Карлово
- 19:58 Тежка катастрофа на Подбалканския път, има ранени
- 15:00 „Яка мръвка" с як морал: магазин в София издирва клиенти, за да им върне… 6,20 лв.
- 14:00 Банички, цигари, цветя и... пълен блокаж: Хаос по бул. "Черни връх" в София