Горските започват директно възлагане за сеч на заразените с корояд гори. С промените в Наредба №8 за сечите в горите са облекчени тромавите административни процедури и се променя режима за санитарните сечи. Така основната според експертите пречка по забавяне на съгласувателния режим с институциите на план извлечение е отстранена, за да има ефикасна борба с корояда. Сега санитарно предписание ще се счита за документ, който е основание за сеч и ще се прави директно договаряне с фирми, а горският ще очертава цялата периферия на заразените дървета, а не петното с изсъхнали дървета.
"От 2015 г. до момента борбата срещу върховия и шестозъбия корояд е неуспешна, влошаването на заразените гори нараства с много бързи темпове и реална предпоставка за горски пожари. В резултат на срещите на областният управител Недялко Славов и негово писмо до министерството се вземат конкретни мерки, за да може ЮЦДП да се справи с проблема", каза зам. - областният управител на Смолян Андриян Петров.
Областната управа и горските дадоха съвместен брифинг по повод промените и мерките, които се вземат, за да се стопира заразата в гората, която взема застрашаващи размери.
Според шефът на РДГ - Смолян инж. Венцислав Фурлански, тази промяна в наредбата е трябвало да се направи още след снеголома при снежното бедствие в Смолянско през 2015 г. Но тя и сега щяла да помогне за адекватна борба с вредителя. Защото досегашната съгласувателна процедура траела повече от месец, а през това време короядът вече е минал на нови площи. 72% от гората в Смолянска област е иглолистна, като от нея 40% заема белият бор. Промяната да се секат не петната с изсъхналите дървета, а тези в които корояда е в момента, според горските, е най-съществената мярка за борба с вредителя.
Защото бръмбара е напуснал дърветата в изсъхналите петна в гората и вече е нападнал нови. С излезлите от 1 септември т.г. изменения и допълнения на Наредбата № 8 за сечите от 2011 г. се облекчават процедурите за сеч на пострадалата дървесина.
"Връщат се добре познати практики, описите за санитарно прочистване при повреди от биотичен характер до 5 % или до един декар от насаждението или имота. Това дава възможност на РДГ и лесозащитните станции чрез предписания да издават позволителни за сеч.
От тази седмица трябва да станат факт образците за тези предписания и на описа за санитарно прочистване. От 2015 г. до момента повредите са се увеличили многократно и за справяне с такава бедствена ситуация трябаше да се положат крупни мерки още в самото начало. В Смолянска област към момента сме намерили начин да съкратим времето за съгласуване и по действащата нормативна наредба, имаше създадена практика.
Но проблемът не е само за Смолянска област, той е глобален за цялата страна, в дадени области тези преписки се разглеждат в продължение на 2-3 месеца. Това с тези предписания в момента се избягва, поне от административна страна, да няма пречки. Имаме уверение от Министъра, че каквото е необходимо впоследствие като други адекватни мерки ще бъде предприето", каза инж. Фурлански.
Със сечите на заразени, а не вече изсъхнали дървета, освен че ще се спре вредителят реално, тъй като се хваща в начален стадий, и увредената от него дървесина ще може да се реализира, докато е годна.
"Сега вече ще можем да работим по същество по проблема и ще можем да реализираме и по-ценна дървесина. Защото на изсъхналите дървета продажната ни цена беше много ниска, не можехме да реализираме никакви приходи и работихме на загуба", каза инж. Ивайло Исаев - зам.-директор на ЮЦДП.
Заразените дървета, които сега ще се секат, трябва да се изнасят от гората максимално бързо, до 20 дни, посочиха още горските.
"Чрез директно възлагане на добива, цялата процедура трае не повече от 5 дни. Първоначално от страна на стопанството и предприятието се договарят количествата, обявлението стои 3 дни, за да няма спекулации, че няма публичност при възлагане на добива е определен този 3-дневен срок за подаване на заявление, оглед на обектите и участие в договоряне, което да стане на четвъртия ден. За обекти само с една желаеща фирма се сключва веднага договора, при повече от една - се избира с жребий", разясни инж. Фурлански.
За закупуването на дървесина също е облекчен максимално реда. Същата фирма може да закупи дървесината, която сама си е добила.
"Фирмите в нашия край имат интерес за купуването на дървесината, която са добили. От 2015 г. анализите показват, че сме вдигнали разценките, поетапно с по 2 лв. се повишават всяка година, за да се стимулират фирмите, които извършват добива на тази пострадала дървесина. Намалени са продажните цени на 15-20 лв. на асортимент на дървесината, която фирмите сами си добиват. А местно население добива само срещу 1 лв на куб. м., което е символична цена", заявиха още горските.
Те апелираха собствениците на гори да не разчитат само на лесовъдите, но и те да правят обходи в горите си и да реагират за състоянието им.
В момента се правят орто фото снимки в района на Смолян, които ще помогнат да се идентифицират заразените с корояд площи.
72% от гората в Смолянска област е иглолистна, като от нея 40% заема белият бор.
Най-засегнати от корояд гори в стопанства към ЮЦДП в Смолянско са Златоград, Славейно, Смилян, Смолян. В Златоград и Славейно има слаби поражения и от гъба, а най-силно е нападението от гъба по гората в района на Михалково и Хвойна. От 2015. г. досега в 8 стопанства на ЮЦДП, 4 от които в Смолянско, са усвоени 1.5 млн. кубика увредена дървесина. Като са прочистени достъпните райони. От ЮЦДП сега настояват пред министерството отчисленията, които се правят към фонд "Инвестиции" да остават в по-голямата си част в териториалните подоления, за да могат да имат средства за направата на временни горски пътища, с които да се стига до недостъпните райони, а след това тези пътища да служат и при възникване на пожари и за други дейности.
Предприятието предлагат отчисленията, които правят към фонд „Инвестиции в горите“ да бъдат намалени от 6.50 лв. на куб.м на 1.00 лв. на куб.м.
Плановете на горските са с новите мерки до пролетта на 2018 г. да се справят с усвояването на увредената дървесина, като за целта канят и външни фирми, включително и такива, които предлагат директна работа в гората- шведски и австрийски фирми. Проблемът е, че засега се отказват като видят състоянието на терен.
73% от горите в Смолянска област за държавни, а от останалите 27% 3.2% са общински. "При общините и частните гори темповете са доста по-бавни, а и факторът работна ръка е много важен. Липсата на работна ръка е един от основните проблеми по-бързо да се справим с вредителя в гората", каза Петров./Марица.бг