В Благоевградско и Петричко хората не приемат промените в закона, с които се намалява времето за варене на ракия и ограничаване на големината на казаните. „Правим допълнителни разходи, ние не сме толкова богати”, твърдят хората пред камерата на Нова телевизия. Както вече стана известно, правителството иска да се приравнят казаните над 1000 литра с данъчни акцизни складове и дава срок да се вари ракия след края на декември. А има плодове, от които се вари ракия и които не могат да станат готови до края на годината. Затова те излизат на протест и ще затворят днес пътя към Гърция.

Според Радослав Радев, шеф на Националната лозаро-винарска камара, промените са правилни, насочени са към собствениците на малки казани и са предвидени възможности да се вари ракия и след декември. Той бе категоричен, че с тази инициатива се прави опит да се намали производството на домашна ракия за продажба.

"Големи количества плодове се изкупуват и произведената ракия се продава, без да се плаща акциз на държавата, това се забранява от европейски регламент", посочи още шефа на НЛВК. Той посочи, че сивия сектор в производството на гроздова ракия в България обхваща половината от произвежданото в страната вино и грозде. 

Собствениците на казани обаче смятат, че с промените се цели да се ликвидира евтината ракия и да се принудят хората да си купуват от скъпата, произвеждана от големите винзаводи, която струва по 11-15 лева за литър.