Експертите в Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/ определиха границите на Цар-Симеоновата градина, които община Пловдив е задължена да спазва при реконструкцията на пл. "Централен". Очаква се министърът на културата Боил Банов да издаде заповед с актуалните параметри, след което администрацията може да стартира дългоочакваната процедура за избор на проектант и изпълнител, съобщиха за "Марица" от НИНКН.
Още две условия са поставени от НИНКН. Първото е задължително да бъдат експонирани археологическите находки на Римския форум на Филипопол, разкрити на площада. Второто изискване на експертите е проектът за реконструкцията да не бъде копипейст на идейната разработка на португалската фирма "FORA", която преди две години спечели международен конкурс за новата визия на площада.
Причината е, че проектът на португалците не е съгласуван в НИНКН. Общината не е длъжна да го спазва, тъй като е откупила авторските права за 100 000 лева.
Със заповедта на министъра приключва тромавата процедура по съгласуване на плановото задание на пл. "Централен", без което не може да се обяви обществената поръчка за проектиране, строителни дейности и реставрация на античните останки от древния площад.
Както "Марица" писа, според действащия план източната граница на Цар-Симеоновата градина се изравнява с последната сграда на Главната, което означава, че навлиза в археологическите разкопки. На практика на един терен, макар на различни нива, се сблъскват два паметника на културата - градината и античният площад, част от който е разкрита.
В Института, с чието съгласие преди четири години бяха започнати разкопките срещу Пощата, трябваше да измислят формулата, която да запази и двата паметника - археологическия на Римския форум и на парковото изкуство, тоест Цар-Симеоновата градина. Миналата седмица ресорният зам.-кмет инж. Димитър Кацарски каза, че вече близо месец чакат НИНКН да се произнесе по този сложен казус.
Със сигурност отпада идеята на градската управа и на португалските архитекти за пешеходна връзка между Цар-Симеоновата градина и разкопките. Кметът Иван Тотев е на мнение да обяви обществена поръчка за инженеринг, според която една и съща фирма или консорциум проектира и изпълнява строително-монтажните работи, включително и реставрация на античните находки. Тази година за реконструкцията на пл. "Централен" държавата отпусна 2,7 млн. лева. Цялостното обновяване ще струва близо 8 млн. лева.
Арх. Красимир ТОДОРОВ
Арх. Красимир Тодоров, директор на НИНКН: Изяснихме границите на градината
Цар-Симеоновата градина е под специален режим, тъй като е недвижима културна ценност. Това, което НИНКН направи, бе да дефинираме графически - като чертеж, реалните координати на обекта. До момента е имало граница на имот на парка, която във времето се е променяла. Това обаче не бива да се бърка с границите на недвижимата културна ценност. В момента мина на Експертен съвет този режим -тоест да се възстанови реалната граница, историческата. След това министърът на културата ще издаде заповед, с която ще стане ясно докъде реално е границата на паметника.
Археологическите разкопки в зоната не противоречат на процеса по изготвяне на документацията за границите на Цар-Симеоновата градина. Просто говорим за два вида паметници - археологически паметник и паметник на парковото изкуство. Те са един върху друг. Според мен тук няма никакъв казус ние не правим нищо друго освен да изясним границите на градината. През цялото време работихме в тясна координация с експертите на община Пловдив и те са в течение с цялата процедура.
Арх. Величко Куртев
Разкопките "отхапаха" част от парка
Археологическите разкопки между Пощата и парка попадат изцяло в територията на Цар-Симеоновата градина, а не в площада. Това обясни вчера арх. Величко Куртев, който през 2001 г. е правил градоустройствената разработка на пл. "Централен". Заедно с него в консорциума "Пловдивски форум на 21 век" са участвали архитектите Мария Стоянова, Катя Генева и Васил Шилев. Консорциумът спечели конкурса, организиран в община Пловдив, чийто главен архитект тогава беше Емилия Божкова.
По поръчка на администрацията архитектите оформиха два урегулирани поземлени имота - на площада и на парка. Границата на градината се изравнява със сградите на Главната от западната им страна. Новите археологически разкопки, започнати преди четири години, се извършиха в имота, отреден за градината. Преди да започнат изкопните работи, се наложи да бъдат изсечени няколко големи дървета.
"Това се знаеше, защото когато правихме проект, имаше археологически кадастър. Специалистите знаеха, че при разкопките на това място няма да се намерят уникални неща, защото античното площадно пространство е празно, а около него има останки от сгради. Така и се оказа", коментира арх. Величко Куртев. В своята разработка архитектите предлагаха на новата настилка на площада да се нанесат контурите на древния площад с плочки в по-различен цвят.
Градината да се разшири, а на мястото на сегашния фонтан да се изгради подземен културен център, който трябваше да се свърже с Концертната зала. По-късно обаче по идея на тогавашния кмет д-р Иван Чомаков на това място, пред бившия партиен дом, направиха фонтан.
При по-широко обсъждане с архитектите и археолозите градската управа щеше да ускори реконструкцията на площада, считат специалистите от двете гилдии.
Арх. Румяна Пройкова
Арх. Пройкова запали кмета по идеята да се покаже форума
Арх. Румяна Пройкова е в основата на идеята на пл. "Централен" да започнат археологически проучвания, въпреки че не са експонирани вече проучените находки на Римския форум. Пройкова е представила на кмета Иван Тотев бляскава визуализация на античните колони от 1. и 2. век, които се издигат насред площада. Археолозите обаче бяха скептични, че на това място може да се намерят уникални артефакти, които биха могли да бъдат експонирани в автентичен вид.
Въпреки тяхното мнение през 2012 г. стартира разкопаването на площада между Пощата и Цар-Симеоновата градина. Проучването е извършена на площ близо един декар, което съвсем обяснимо забави реконструкцията на площада. По мнението на специалистите в крайна сметка на обекта не са разкрити значими старини, както прогнозираха и археолозите.