Членовете на БСП са разтревожени какво става с партията, накъде отиваме и каква ще бъде концепцията за развитие и промяна в партията. Предстоящия 49-и конгрес е натоварен с много очаквания, трябва да даде нова посока и успешна перспектива. Към настоящия момент БСП не излъчва увереност, изглежда разколебана и  умаломощена от вътрешно-партийни противоречия. БСП не вдъхновява младите хора, липсва енергия в посланията и политиките, няма ентусиазъм в говореното на лидерите.  Избирателите ни подозират в лицемерие, корпоративни зависимости и лични интереси. Разглеждат ни като автори на политическия модел , който 26 годишния преход не свършва, а става все по-тежко.

Ежечасно премиерът и министрите му дават поводи за оставки. Свалянето на този кабинет е наложително, защото след втория мандат на Бойко Борисов може да няма България. Опозицията трябва да използва всяка възможност за предсрочни парламентарни избори. Това заяви в отчетния си доклад пред градската партийна конференция зам.-председателката на Градския съвет на БСП в Пловдив  Димитрина Вакрилова. Ето какво още посочи тя в доклада пред делегатите на партийния форум:

Коалицията, която управлява в момента е изключително странна и невъзможна от гледна точка на идеи, които уж проповядват участниците в нея- ГЕРБ, РБ-едновременно в опозиция и управление, лявата АБВ и ПФ, почти винаги подкрепяни от ДПС. Правителството води крайно дясна и неолибарна политика, която е некомпетентна, непоследователна и неадекватна. Все повече хора ще си дават сметка и ще усещат видимите и невидими резултати от липсата на социална и икономическа перспектива в управлението на това правителство. БСП инициира първия вот на недоверие в политиката на здравеопазване. БСП се придържа към разбирането, че в политиката има ляво и дясно.Лявата алтернатива е очертана при формирането на данъчните закони, достъпа до здравни грижи, възможността за образование и квалификация. Зациклихме в етапа ляв завой и вероятно предстоящият конгрес ще завърши тази тази продължила доста време дискусия, за да открие преспективата на политическата реализация. Конгресът има решаващо значение за БСП като единствената алтернатива в развитието на държавата. Социалистите трябва да си дадем точна сметка, че трябва да използваме всички средства и форми за разобличаване на слабостите на управлението както на национално, така и на местно ниво.

През изминалите 4 години БСП участва в пет избора- референдума за АЕЦ „Белене”, предсрочни парламентарни избори през 2013-а, избори за ЕП -2014, предсрочни парламентарни избори през 2014-а и местните избори през 2015-а. В националното допитване БСП Пловдив постигна добри резултати с 34 285 гласа „да”. БСП обърна тенденцията към съживяване, набиране на енергия, а членовете ни придобиха отново самочувствие. Референдумът послужи като летящ старт за участието в предсрочните парламентарни избори през 2013 година. За БСП Пловдив гласуваха 41 247 пловдивчани или 26%, което ни отреди 4 мандата в 42-рото Народно събрание. След съставянето на правителството на Пламен Орешарски стана ясно, че ДПС щ има водеща роля в управлението. За областен управител беше назначен кадър на ДПС, днес активен учредител на протурската партия ДОСТ. Правителството на Орешарски не отговори на очакванията на обществото. Активното участие на ДПС във властта, взимането на спорни коалиционни решения, доведоха до остро разочарование у хората, които ни подкрепяха. След оставката на Орешарски стана ясно каква голяма част от доверието на хората сме загубили само за година и четири месеца. Гласовете на БСП се стопиха. На евроизборите запазихме второто място в изборната надпревара, но разочарованието от правителството с мандата на БСП рефлектира в следващите избори. КБ получи близо 17%. На предсрочните парламентарни избори БСП в Пловдив получи слаба подкрепа. Резултатите бяха за два мандата, но при преразпределянето на системата останахме само с един народен представител. На местните избори през 2015 година претърпяхме изключително тежка загуба. Резултатите в национален и градски мащаб са най-лошите от 1990 година. БСП запази второ място в национален план, но не спечели нито един областен град. В Пловдив останахме пета политическа сила, имаме 5 общински съветници. Изборите се проведоха в безпрецедентен хаос. Понятието "честни избори в България" е изпразнено от съдържание. Организацията на всички избори показва едно- това са фалшифицирани избори, с множество нарушения, с огромен финансов ресурс на ГЕРБ. Борбата за власт сложи край на демокрацията. С всички средства е изпълнена целта на ГЕРБ- да вземат цялата власт- законодателна, изпълнителна и местна. Апатията обхвана цялото общество.

Единствено БСП и кандидатът ни за кмет имахме програма, но не успяхме да преодолеем тенденцията на свиване и капсулиране. Постигнатите резултати са разочароващи, защото в този мандат имаме само петима съветници. В предишния мандат бяха 7. Тогава съветниците бяха реална опозиция на местната власт. Обявиха се  против тегленето на 30-милионния заем от община Пловдив, бяха реална опозиция по важни за града теми като транспортния проект , интегрирания план за възстановяване и развитие, проблемите в училища, детски ясли и градини.

Днес основните партийни организации са 171. За 4 години броят на новоприетите членове не успя да компенсира броя на отпадналите. Партията е намаляла със 721 души, броят на напусналите и отпадналите е 1199. Към 1 декември 2015 година градската партийна организация наброява 3 159 членове. От тях до 35 години са 267. Между 35 и 50 години са 367. Между 50 и 60 години- 383 души, между 60 и 70 години- 579, а над 70 години- 1563-ма, отчете Вакрилова.

Предстои избор на председател и ръководни органи на БСП в Пловдив.

Както Марица.бг съобщи четирима ще се борят за лидерското място - проф. Красимир Мурджев, Илия Гатев, инж. Петър Бояджиев и адв. Тодор Кръстев, тъй като само те са дали съгласието си от общо 11 номинирани.Настоящият лидер на пловдивските социалисти Георги Гергов благодари на структурите за номинациите си и обяви, че ще се състезава за поста председател на Националния съвет на БСП.

Очаквайте подробности!