Собствениците на линейки, таксита, автобуси, бусове и автомобили на тронспортни фирми може да останат без тях, заради промените в Закона за движение по пътищата. Член 171 т.2 а предвижда спиране на автомобил за период от 6 месеца до 1 година, ако водачът бъде хванат да шофира с алкохол над 0.5 промила. За опасността много автомобили да бъдат спирани предупреди депутатът от БСП доц. Георги Йорданов.

„ Оказва се, ча ако един шофьор на автобус е спрян от органите на КАТ и е употребил алкохол от 0,5 промила, рейсът трябва да бъде спрян от движение за срок от 6 месеца до 1 година. Това сериозно ще застраши транспортния бизнес и най-вече фирмите, коити се занимават с коли под наем, а такива има много не само в Пловдив, но и в цялата страна. Разбира се, че у нас практиката да се сяда зад волана след употребата на алкохол вече е на опасно ниво, но как собственик на фирма за коли под наем да гарантира, че този, на когото е предоставил автомобил, ще спазва тази забрана”, изтъкна доц. Йорданов.

Същото се отнася за служебните автомобили на институции. Може да се окаже, че спирането на автомобила от движение за половин или една година по вина на водача, ще коства бизнеса или дейността на публична организация напр. болница да остане без линейка.

Вносителите на изменението не могли да дадат отговор в пленарна зала, съобщи пловдивският депутат.

"Ние искаме отговорността да се носи от шофьора, който е хванат с алкохол , а не от собственика.”, коментира народният представител.
 В БСП ще предстои дискусия по въпроса. „ Единият вариант да върнем закона пред КС , а другият е да направим нов закон. „, уточни доц. Йорданов.