Двеста лева - с толкова е нараснала средната месечна работна заплата за последните три години в Пловдивска област и през декември 2015 година вече е 832 лева. Това показват данни, предоставени от териториалното статистическо бюро в Пловдив. И макар че заплащането в областта е по-ниско от средното за страната и далеч по-ниско от средното за София, темповете на растеж на цената на труда в региона са сред водещите в България. Най-високи доходи от труда си получават заетите в четири сфери - енергийни и водни доставки, информатика, здравеопазване и добивна промишленост. При това "информатиците" вече изпреварват "енергетиците" през четвъртото тримесечие на 2015 година, получавайки средна месечна брутна заплата от 1626 лева, докато в енергоразпределителния сектор сумата е 1548 лева.
През четвъртото тримесечие на 2015 г. средната месечна работна заплата се увеличава спрямо третото тримесечие на 2015 г. с 5.2%. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо увеличение, са "Образование" - с 23.1%, "Операции с недвижими имоти" - с 14.8%, и "Култура, спорт и развлечения" - с 9.2%. През четвъртото тримесечие на 2015 г. средната месечна работна заплата нараства със 7.1% спрямо четвъртото тримесечие на 2014 г., като най-голямо е увеличението в "Операции с недвижими имоти" - с 55.8%. Това в известна степен е отражение от бързото съживяване на пазара на имоти. Казано накратко - в Пловдив вече усилено се строи, а получените разрешителни за строеж заявяват сериозни инвестиционни намерения. Как изглежда строителният сектор в областта?
Според данните на териториалното статистическо бюро през четвъртото тримесечие на 2015 г. в област Пловдив са издадени разрешителни за строеж на 168 жилищни сгради с 1114 жилища в тях и със 126 366 кв.м разгъната застроена площ (РЗП), на шест административни сгради с 15 569 кв.м РЗП и на 166 други сгради със 151 314 кв.м РЗП. Спрямо предходното тримесечие издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради се увеличават с 0.6%, жилищата в тях - с 45.4%. При административните сгради броят на издадените разрешителни за строеж нараства със 100% и общата им застроена площ - над 17 пъти. И ако разрешителните за строеж в известна степен показват намерения, то рязкото увеличаване на строителството на нови сгради в края на годината вече означава подем в сектора.