1 април е времето да се сетим за някои от най-интересните намерения свързани с града ни, които времето и историята осъдиха да си останат големи шеги. Някои са много практични, а други бомбастични.

Вестник “Марица” събра някои от проектите свързани с града от последните години. Така например, кантрольорите в “Градски транспорт” трябваше да са останали в миналато още преди година, а всеки пловдивски рейс да издава карти и билети.

Строежът на стадион „Ботев” може да бъде възобновен съвсем скоро, но не като спортен комплекс, а като Дом на операта, научи вчера "Марица".  В община Пловдив вече е заявено инвестиционно намерение за изграждане на модерен културен център, който да бъде предоставен за управление на Държавна опера. Голяма компания, чието име засега се пази в тайна, е изявила желание  да инвестира приблизително  20 млн. лева в  мащабното строителство.    

Стадионът е замразен след фалита на КТБ, а бившият бос на ПФК „Ботев” Цветан Василев се покри, без да завърши комплекса, който му беше даден на концесия през 2012 г. Според договора с  общината  футболното игрище заедно с всички съпътстващи помещения трябва  да бъде завършено до 13 март 2018 г.

Ако задължителната инвестиция не бъде направена, общината трябва да прекрати  концесията и със собствени сили да завърши стадиона. Такъв е законът.  Бюджетната прогноза обаче сочи, че в близките три години администрацията  няма откъде да набави  необходимите милиони  нито за спортния комплекс, нито за Операта. Затова  разчита на частни инвеститори.    

„Предстои следващата седмица в детайли да обсъдим предложението на инвеститора за Дом на операта и тогава да вземем решение”, потвърдиха вчера от община Пловдив.  

На срещата на пл. „Ст. Стамболов”, насрочена за 4 април,  ще присъстват представителите на компанията, а също така и на инициативен комитет, който от една година чака да се намери  вариант за изграждане на Опера под тепетата.  

Инициаторите са готови да изготвят безвъзмездно проект, с който  недовършеният стадион да се превърне в бляскава зрителна зала, сцена и гримьорни.  Това е напълно възможно, потвърдиха архитекти, които вече са огледали "Ботев".    

Инвеститорът разполага с достатъчно техника и работна ръка, за да завърши до акт 16 модерната сграда до 2019 г., когато Пловдив е домакин на Европейската  столица на културата. В замяна компанията ще получи общинска земя в  район „Тракия”. Най-големият терен там е с площ 200 дка.    

От община Пловдив уточниха, че  по тази важна тема вече са започнали разговори с някои представители на фенклуба на „Ботев”. Те били съгласни да се разделят с мечтата за нов стадион, защото при неизпълнение на условията в договора за концесия дружеството  трябва да плаща убийствени неустойки, които окончателно ще го съсипят.  Като компенсация администрацията е склонна да им предложи промяна в договора за концесията на спортния комплекс в  "Коматево". Ако Общинският съвет се съгласи, от задълженията на "Ботев" ще отпаднат годишните вноски за стадиона.