Българите не са станали по-богати и не се чувстват по-богати, но са по-сигурни за доходите и работното си място. Това е причината драстично да се увеличат планираните от тях покупки през следващите 12 месеца. Това каза доц. Григор Сарийски от БАН в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Той поясни, че през февруари и март, когато безработицата е спаднала трайно, под 10%, са отчетени и най-високите темпове в оборотите при продажбите на дребно. Според икономиста това, което закотвя българската икономика, е преобладаването на отрасли с ниска добавена стойност.
"В момента няма ефективно лекарство, с което да лекуваме световната икономика", заяви Сарийски, допълвайки, че това, което отличава една държава от друга, са данъчната политика, политиката по доходите и делът на капиталовите доходи.
"Мерките, които се взимат за спасяването на икономиката, подпомагат основно домакинствата с големи доходи. Онези, които са на върха на пирамидата и разполагат с над 1 млн. долара, през 2010 притежаваха 35% от световното благосъстояние, а през 2014 - 45%. Това е в следствие на количествените улеснения. При средното домакинство делът на капиталовите печалби е около 14%. Това е причината за изместването на доходите", каза още икономистът.
Целия разговор може да видите във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Прочетете още
- 10:45 Ученици и учители се молят за 14-годишния Румен, пострадал тежко след падане с тротинетка СНИМКА
- 09:00 Паркомястото е за слабите – истинските шофьори избират тревата СНИМКИ
- 10:00 Апаш разби офис в Пловдив, извърши кражба СНИМКА
- 23:00 Дневен хороскоп за 4 май: Везни, сега е моментът да инвестирате!