Криста Марквалдер, председател на националния съвет на Швейцария обходи пловдивския квартал „Столипиново“ със сандали на бос крак, опитвайки се на моменти да преодолява локви от обратни води, които се изливаха директно на улицата. Високата гостенка пристигна в града на тепетата във връзка с проект на стойност 1,077 млн. лева, които нейната държава отпуска за интеграция на ромските деца. Марквалдер беше придружавана неотлъчно от българския посланик в Берн Меглена Плугчиева.

„Ай, госпожо, пий един шербет за Байрама!“, провикна се мургав търговец, който приготвяше сладки сиропи точно до входа на училище „Найден Геров“. Там шефката на швейцарския парламент проведе среща с директора Васил Въргулев и се опита да разговаря с децата. Те обаче бяха срамежливи и дума не пророниха. 100% от учениците в школото са от „Столипиново“. „Тези директори извършват подвиг. Подобно на възрожденци работят с тази общност, опитвайки се чрез образование да я интегрират“, възкликна Плугчиева. Според нея само чрез обучение и работни места малцинствата могат да бъдат приобщени.

На излизане от училището десетки ромчета се струпаха около делегацията. Чистачки бръскаха с метли пред погледа на шефа на „Чистота“ Иван Стоянов. Търговец беше разпънал сергия с евтин зарзават точно пред школото. На два метра от него се предлагаха надуваеми басейни по 10 лева бройката, както и тениски по 5 лева. Марквалдер се загледа в шаренията, но не си взе нищо. Шефката на швейцарския парламент пое към следващата спирка – ЦДГ „Лилия“. Докато стигне до там по ул. „Възход“ мало и голямо излезе да види височайшата гостенка.

„Ай, ма тя много обикновена. Не можеш да кажеш, че е голяма началничка“, коментира Милка Ангелова. По пътя местни жители предлагаха шербет и баклава, но от НСО не разрешиха, тъй като в момента „Столипиново“ е огнище на хепатит. Гостенката с интерес изгледа танците на ромските деца в забавачката. „Аз съм натурална циганка и не се срамувам. Докато родителите не осъзнаят, че образованието е приоритет за децата им, няма да се случат нещата“, заяви Албена Костадинова, която е партньор по проекта. Според нея човек като чуел думата „циганин“ първо се сещал за човек, който не се къпе, краде и не ходи на училище. „Но ние сме деца на културата и на света“, рече тя, а швейцарката й ръкопляска. Според Костадинова, когато се преподава сухо, децата не разбирали нищо. Трябвало с песни и игри да се обучават.

8 циганчета изпълниха ръченица, а след това ориенталски танц пред гостите. „При нас не е леко, трудно се работи, но го правим с желание“, заяви директорката на „Лилия“ Севдалина Генчева. „Браво“, отвърна посланичката ни в Швейцария. Тя попита кмета на район „Източен“ Николай Чунчуков строят ли се нови детски градини. Той отвърна, че заведенията в „Столипиново“ имат свободни места. По думите му 30-40% от децата отпадат от училище след 5-6 клас, защото се задомяват.

„Посещавала съм и други ромски общности в Сърбия. Но тук ме впечатлиха резултатите на преподавателите в училище „Найден Геров“ и ЦДГ „Лилия“, каза Марквалдер. Тя припомни, че Швейцария отпуска на България 8 млн. франка за интеграция на ромското население и подобряване на условията на живот.
Освен проекта от Берн, „Столипиново“ получава още 1 млн. лева по норвежка програма за здравно ограмотяване. Други 500 000 лева пък се дават за ограмотяване на хлапета от градините, които ще бъдат водени на кино и театър.

Кметът на Пловдив Иван Тотев даде обяд за гостенката. Менюто включваше заешко роле. Той запозна Марквалдер с историята на града и с подготовката му за европейска столица на културата през 2019 г
Меглена Плугчиева, наш посланик в Швейцария: България е съкровищница, която не показваме добре
- Г-жо Плугчиева, защо шефката на швейцарския парламент отдели толкова време на „Столипиново“, а не на Стария Пловдив, където са неговите красоти?
- Г-жа Марквалдер е тук специално да се запознае с учебните заведения, за които Швейцария отпуска средства за подобряване на базата в тях. Те се намират в „Столипиново“ и е нормално тя да посети този квартал. Проектът е насочен към дейности в образованието и здравеопазването, които са ключови за ромското приобщаване.
- Как мина срещата ви в училище „Найден Геров“, където 100% от учениците са от малцинствата?
- Специално аз съм поразена от възрожденския размах на директора. Такива хора като него са истински герои и трябва да се стимулират. Да работиш с тази общност и да я образоваш не е лесна работа. А това е единственият начин тя да бъде интегрирана. Това е важно за бъдещето на България. Поздравление за такива директори, които влагат огромни усилия!
- Някак срещата на г-жа Марквалдер с кмета на Пловдив Иван Тотев мина много набързо?
- Но за сметка на това много ползотворно. Той я запозна със силните страни на Пловдив като индустриална столица на България. Наблегна на етническата толерантност, която е специфична за този град, но в същото време много важна. Без нея не може да се върви напред. А Пловдив е пример за цяла Европа.
- Няма ли г-жа Марквалдер да остане с впечатление, че Пловдив е един цигански, неугледен град след посещението й в „Столипиново“?
- Нищо подобно. Тя се разходи из Стария град и остана възхитена.
- Умеем ли българите да показваме най-доброто пред чужденците?
- Това е друга тема, но също много важна. Имаме големи предимства като народ и като страна. Но не съумяваме да ги представим. България е съкровищница, която не показваме по най-добрия начин. Има държави, които от нищото правят нещо и извличат големи ползи.












Прочетете още
- 09:56 Камионът, застанал вертикално на входа на Пловдив – свален след 8-часова операция СНИМКИ+ВИДЕО
- 14:00 "Пълна подигравка": Хитрец удари кола и скрои номер СНИМКА
- 12:00 Излезе дълго пазена тайна от живота на Фреди Меркюри
- 16:00 "Снежанка" в Родопите – приказна пещера се крие в дебрите на планината СНИМКИ