Свлачището по пътя за Горни Воден се активира страховито, подкопана е подпорната стена на пътя, построена преди броени месеци. Силни подпочвени води отварят нови разломи непосредствено под нивото на възстановения участък.
Вече втори месец общината държи под око свлачищната зона, за да се засече новото разширение на срутването, както на дълбочина, така и на ширина. Пътят бе отворен официално за ползване през септември миналата година, а за неговото възстановяване се похарчиха малко над 900 хил. лева.
„Тук е непредсказуемо, може да се случи отново същият сценарий: пътят да бъде свлечен в нивите, макар да е възстановен наскоро”, страхуват се горноводенци.
За новото свличане е сезирана и регионалната дирекция по строителен надзор, нов оглед на терена се очаква днес или утре. Община Асеновград има ангажимент да държи прецизен мониторинг с репери, за да се засече дъното на свлащните процеси.
Има ли виновни за новото активиране и калпав ли е бил проектът за укрепването, с който се усвои почти един милион лева?
„Твърдо съм убеден, че изпълнихме прецизно задачата по проекта, но нека никой не забравя, че това бе проект за укрепване на общинския път в участъка на срутването, а не за генерално овладяване на цялото свлачище”, заяви пред “Марица” инж. Живко Сариев, изпълнителен директор на “Геосервиз инженеринг”, фирмата-изпълнител на проекта. „Категоричен съм, че по проект не бяха възложени отводнителните процедури, които трябваше да “хванат” стичащите се води извън обсега на свлечения път.
Направено бе отводняване единствено над пътя. Няма да спра да повтарям, че първата сериозна причина за това свалчище и за повторното му активиране и разрастване, е частния строеж на Аквапарк и СПА комплекс непосредствено под пътя”, казва още Сариев.
Той подчерта, че частният инвеститор не е изпълнил предписанията за т.нар. ребрено отводняване в района под пътя и това още повече е активирало свлачището. „Огромното количество с хиляди кубици земна маса, изкопана от района заради този стореж провокираха процеси, които няма как да се наваксат с едно укрепване на пътя”, заключи той.
Частният инвеститор на обекта, фирма “Дина комерс” пък е категорична, че е изпълнила предписанията си и дори изгражда подпорна стена над строежа си, но не е виновна за свлачището над обекта.
Междувременно сагата с това кой е виновен и колко обхватен е бил проектът за укрепване продължава с пълна сила. „От фирма “Геосервиз инженеринг” и строителния наздор на възстановения път са обжалвали констативния протокол от РДНСК- Пловдив като некомпетентен”, потвърди още Саирев.
От “Дина комерс” пък реагираха срещу спряното им строително разрешение. Община Асеновград продължава да чака нова експертиза от “Геозащита” - Перник. А възстановеният път към Горин воден продължава да се свлича повторно.