В централата на ДПС на бул. "Стамболийски" 45А вече се спрягат имената за наследник на Лютви Местан. Засега това са евродепутатът Филиз Хюсменова, депутатът Тунчер Кърджалиев, както и на народната представителка от Русе - Ферихан Ахмедова.

В същото време формалният лидер на Движението е в турското посолство от сутринта. Той е там без охрана от НСО, защото това е чужда суверенна територия. От ранни зори днес Местан и съпругата му Ширин се намират в посолството и до момента не са го напускали.

Попадането му на територия на чужда държава бе повод охраната на Местан да бъде свалена, съобщава "Стандарт", позовавайки се на високопоставени източници в службите.

Докато той стои необяснимо дълго в турското посолство, все повече политици от ДПС искат неговата оставка. Причина за това е декларацията по повод сваления руски самолет от турската авиация в Сирия, която Местан прочете от трибуната на парламента.

Според източници в Движението, Лютви Местан е съставил текста под диктовката на представители на турската държава. 

Декларацията стана причина за острата и публична критика на почетния председател на ДПС Ахмед Доган към Местан. По обяд днес хора от движението заговориха, че в утрешния ден се готви извънреден форум на ръководството на партията в НДК, на който е възможно лидерът на ДПС да бъде отстранен и да бъде избран временно изпълняващ длъжността председател. Не е ясно обаче дали на него ще присъства и Доган.