Един от най- новите центрове за работа с деца от аутистичния спектър е застрашен от закриване, само осем месеца след създаването му. За това алармираха Фондация „Стъпка за невидимите деца на България", Сдружение „Тацитус" и Сдружение „Аутизъм днес”. Причината- липсата на финансиране. Отговорните институции са обещали подкрепа, но тя ще дойде евентуално през следващата година.
 
Центърът е изграден в кв. Горубляне, помещава се в общинска сграда и до момента е работил благодарение на дарения. Тук се прилага един от методите, които са с доказано най- високи резултати при работата с деца- аутисти- приложно- поведенчески анализ. За работа с децата трябва специално обучени кадри, което е и най- скъпото.
 
ВЛАДИСЛАВА ЦОЛОВА СДРУЖЕНИЕ „АУТИЗЪМ ДНЕС“
„ Супервизията е 80 евро на час на дете, а таксите, които ние взимаме на родителите са 20 лева. Разликата я доплащаме с дарения и вече изнемогваме. Очакваме държавата да ни подкрепи с държавно делегиран бюджет, което няма да реши проблема 100 процента, но много ще помогне.“
 
Близо 67 милиона души по света са засегнати от аутизъм. Няма две деца с тази диагноза, които да са напълно еднакви. За това специалистите от центъра работят по индивидуални програми с всяко от децата.
 
ПРЕСЛАВА ИВАНОВА ПСИХОЛОГ
„ Много често се случва аз да изтичам и да кажа: „ елате да видите какво се случи, не мога да повярвам.“ Наистина е невероятно да видиш резултатът от това, което правиш, да знаеш, че то има смисъл.
 
РАЛИЦА ДАНЧЕВА ПСИХОЛОГ
„ Ние работим единствено и само под супервизия. Всяко нещо се проследява дали е успешно или не и ако има нужда се правят корекции за да може да постигне детето това, което му е заложено в програмата.“
 
Алена чува страшната диагноза- аутизъм за 4- годишната си дъщеря през ноември миналата година. Детето се заключвало в себе си, не се интересувало от заобикалящи я го свят, говорело малко. След 4 месеца работа в центъра нещата стоят по съвсем различен начин.
 
АЛЕНА ВЪЛЕВА РОДИТЕЛ
„ За мое щастие тя прогресира. От аутистичния спектър е лека форма и и помагаме тук да се интегрира по- лесно в обществото, тъй като преди това не можех да направя обратна връзка с нея. Проблемът на родителя е този момент, ако не можеш да достигнеш до детето си е доста, доста болезнено.“
 
Ако имате възможност да помогнете Центъра да продължава да работи, можете да го направите чрез ДМС номера или чрез банковата сметка.


Банкова с/ка: IBAN BG38RZBB91551005533107, BIC:RZBBBGSF, Райфайзенбанк

DMS AUTISM на единен дарителски номер 17 777