В края на миналата седмица по късна доба Централната избирателна комисия (ЦИК) прие решение №3826, което в общи линии гласи, че печат ще се слага само на бюлетината за президент. А на бюлетината за референдума няма да се слага печат. И още.
Оказа се, че бюлетината за референдума няма да е валидна, ако не е поставена в плик. На вота за държавен глава плик няма, а на бюлетината се удря печат преди и след гласуване. С друго решение под номер 3827 ЦИК прие да се махне навсякъде видеонаблюдението. Така отпадна възможността да се проследи какво се случва в избирателните секции.

 

Коментар на редактораСега, ако някой още не е разбрал напълно, цялата държавна машина и подопечните й структури са се впрегнали като че ли да пречат с административни хватки за провеждането на един национален референдум, който предварително окастриха. И въпреки че от ЦИК обясниха, че в закона не е разписано задължителното изискване на бюлетината за референдума да се поставя печат, това буди дълбоко съмнение за всевъзможни варианти за фалшификация или манипулация на вота на избирателя. Пликът, в който се поставя бюлетината за референдума, бил сигурният гарант, който я прави действителна. Тъй ли? Съвсем по-различно е положението при гласуването за кандидатпрезидентските двойки. И сега внимавайте в тоя алгоритъм! Член на Секционната избиратена комисия (СИК) трябва да откъсне бюлетината пред избирателя от кочана, пък след това да покаже, че е празна. Следва удрянето на първи печат на гърба и сгъването по изрично указан начин от ЦИК. След гласуването избирателят пак трябва да сгъне бюлетината по същия начин, за да е сигурно, че ще се опази тайната на вота. И следва втори печат, преди да бъде пусната бюлетината в урната. Цялата тази философия около вота за президент е едно голямо "треперене" сакън някой да не обърка нещо при избирането на една представителна фигура, която няма много да промени редовото житие и битие на българина. Но вижте, гласуването за референдума е "административно опростено", не в полза на избирателя, а в полза на напълно възможните опити за злоупотреба с него. Понеже по-важният ни вот на 6 ноември, уважаеми читатели, е тъкмо за референдума, тъй като той е демократичен инструмент, който чрез задаване на въпроси и техните отговори урегулира фундаментални обществени процеси.

 

И въпреки че допитването, инициирано от екипа на Слави Трифонов, за което се подписаха далеч повече от 700 000 души, бе осакатено наполовина, все още имаме уникална възможност да кажем с "Да" или "Не" искаме ли, или не искаме това, което ни се предлага като въпроси. Но трябва да се гласува и след това да се ходи за гъби, иначе финтирането с административните пречки на държавната машина пак ще победи. И пак ние ще сме си виновни тогава за резултата!