"Всяка извинителна причина да не се гласува ще се преценява индивидуално на базата на предоставените от избирателя документи", каза пред Фокус говорителят на Централната избирателна комисия Александър Андреев.

„Документът ще следва да бъде предоставен на общинската администрация, която води и избирателните регистри на населението, въз основа на които се изработват и избирателните списъци, тъй като единствената неблагоприятна последица е в случай, че избирателят не е гласувал в два поредни избора от един и същи вид, той да бъде заличен от избирателните списъци. Така или иначе във връзка с цялата процедура законодателят е определил, че ще следва да бъдат изготвени правила, въз основа на които да бъдат уредени вписването в избирателните списъци, както и процедурата по предоставянето на извинителните документи. Това е въпрос, които тепърва ще бъде разглеждан“, коментира Андреев.

Той напомни, че задължителното гласуване може да отпадне в бъдеще, тъй като за съобразността му вече има подадено искане за произнасяне към Конституционния съд. "Засега обаче задължителният вот е налице и всеки гражданин би трябвало да се съобрази с това", подчерта говорителят на ЦИК.