Турция ще предостави на Белгия списъка на нейните граждани, които имат забрана за влизане в страната. Това стана, след като четирима белгийски министри – на външните и вътрешните работи, на правосъдието и за миграцията и бежанците отидоха на крака в Анкара в решителната седмица преди договарянето на европейската сделка на ЕС с Турция за спиране на бежанската вълна.

В „белгийския списък“ има 1224 души, съобщиха местните медии и белгийското МВР ще има възможност да установи кои са хората, които не могат да влизат в Турция и по какви критерии те са попаднали в него. По-рано тази година турски медии съобщиха, че Делян Пеевски и Ахмед Доган са в българския забранителен лист, но това не можа да бъде потвърдено официално.

Турция и Белгия се договориха да задълбочат сътрудничеството и по залавянето и депортирането на запътили се към джихадистите европейци. За 3 г. Анкара е върнала 60 белгийци, опитващи се да се присъединят към „Ислямска държава“. От тази година Белгия обяви за престъпление участието в джихадистките армии. Брюксел има вече офицер в Анкара, който да се занимава с идентифицирането и връщането на такива лица, заловени от турските власти, а сега един турски полицай по борба с тероризма ще бъде изпратен в Белгия. Не е ясно колко от върнатите от Турция ще бъдат изправени пред съда. В Белгия се смята, че има поне 400 души, които се бият или са се били на страната на „Ислямска държава“.

Британският тв канал „Скай нюз“ съобщи вчера, че е получил чрез турски журналист списък на 22 000 лица от 51 държави, които са се записали като бойци на „Ислямска държава“. Той съдържа информация, събирана от тях, преди да се присъединят към джихадистите, като рождено и ново име, телефон, как са пристигнали и кой ги е препоръчал. Списъкът бил откраднат от разочарован привърженик на терористичната организация, който го дал на медиите. Говорител на белгийския вътрешен министър Ян Ямбон коментира, че ако се окаже, че списъкът е достоверен, той би хвърлил известна светлина върху нейните симпатизанти и в ЕС.

Утре в Брюксел се очаква европейските правосъдни министри да постигнат споразумение по бъдещата европейска директива за борба с тероризма. Тя предвижда засилване на сътрудничество с трети страни и увеличаване обмена на разузнавателна информация за лица с радикални убеждения. Чрез директивата за първи път в ЕС ще бъдат криминализирани  пътуването за терористични цели в ЕС и извън границите му, както и обучаването на терористи. На съдебно преследване ще се подлагат и финансирането, организирането и улесняването на тези пътувания, включително чрез даването на подслон, превозни средства, услуги, активи и стоки.

Европейската комисия написа проектозакона веднага след терористичните атаки в Париж през ноември, когато един от участниците в избиването на 130 души, Салах Абдеслам повика приятели да го приберат с кола в Белгия след стрелбите в Париж. Полицията и до днес го издирва, като се смята, че той се укрива в домовете на сподвижници.