След като България обяви турския дипломат Угур Емироглу за персона нон грата, сега Турция е поискала първият секретар на консулството в Истанбул Зорница Апостолова да бъде отзована.
Това пише турският вестник "Хюриет" два дни след изгонването на Емироглу.
Изданието отбелязва, че случващото се е поредна индикация за напрежението между двете страни, след като южната ни съседка свали руски самолет.
От МВнР на този етап нямат официален коментар по темата, но още преди дни ведомството обяви и че не може да се очаква такъв, пише bTV.
Всекидневникът цитира информациите в медиите у нас за изгонването на зам.-консулът Емироглу, включително и обвиненията, че е извършвал действия, които са несъвместими с дипломатическата служба и се е опитвал да оказва влияние на българските мюсюлмани.
Според източници на "Хюриет" турските власти са определили действията на нашата страна като "безпочвени", но София не е променила позицията си и това е довело до прилагането на принципа на реципрочност и обявяването на Апостолова за персона нон грата.
Още в деня, в който стана ясно, че Емироглу е напуснал България, в някои медии се появи информация, че генералният ни консул в Истанбул Ангел Ангелов е бил изгонен. Външно и лично министър Даниел Митов опровергаха това.
Прочетете още
- 09:00 При сделки на жилища „на две цени" има риск за купувача, а държавата губи милиони ВИДЕО
- 14:28 Четиригодишните Иван и Беатриче водят тежка битка - нека им помогнем
- 18:05 Нова риба плъзна в гръцките води, хапе плажуващи. Ето всичко, което трябва да знаете
- 13:00 „25 евро за 5 километра": Майка с дете остана шокирана след курс с такси в Пловдив