Докато хората с увреждания продължаваха да спорят за нуждата от специално законодателство с правителството, в края на миналата седмица здравното министерство все пак обнародва спорната наредба за ТЕЛК, която веднъж беше принудено да изтегли преди няколко месеца по разпореждане на премиера, и тя влиза в сила.
Според нея инвалидността вече няма да се определя в някакви граници между 50 и 100% в зависимост от придружаващите заболявания, а ще има точно определен процент само за основното заболяване.
Лекарите специалисти в ТЕЛК, които ще трябва да определят инвалидността вече с точно изписани проценти, изчисляват, че в резултат от промените само 10-15% от пациентите с най-тежки увреждания ще запазят 100% инвалидност, размера на инвалидните си пенсии и социалните придобивки, които им се полагат за това. Всички останали хора с увреждания, които са над 500 хил. души, при следващо освидетелстване ще претърпят орязване на процента инвалидност и оттам нататък – на пенсиите и социалните услуги.
Какво представляват промените?
Според наредбата за ТЕЛК, срещу която протестираха и пациентите, и лекарите, вече ще има твърд процент инвалидност за всяко заболяване, а заболяванията няма да се сумират. Ще се взема предвид само основното заболяване. Например, ако пациентът има инфаркт, процентът инвалидност ще бъде 80%, а през следващите години ще намалява. Към това обаче няма да се прибавят други заболявания като диабет, исхемична болест на сърцето, проблеми с бъбреците и др.
Освен това пациентите вече няма да бъдат длъжни да се явяват на ТЕЛК лично, а могат да получат инвалидност по документи.
Как ще се отрази?
"На нас, лекарите, дори е по-лесно, нашата работа се облекчава. На пациентите обаче тази наредба ще се отрази зле. По наши изчисления между 150 и 200 хил. души ще останат без никаква социална подкрепа или тя ще бъде изключително намалена", коментира д-р Боряна Холевич, председател на Сдружението на лекарите от ТЕЛК – София.
Според нея заболяването при всеки пациент протича различно и една коксартроза например може да се отрази по съвсем различен начин на пациентка, която тежи 50, 85 или 100 килограма.
Проценти само за основно заболяване, всичко друго ще доведе до санкции – те са точно фиксирани в наредбата, което също не е редно.
"Смятам, че не е редно да се фиксира един и същ процент за инфаркт, който инфракт протича по-тежко при пациент с диабет на инсулин и със съдови изменения, отколкото при млад човек, който няма други придружаващи заболявания", смята тя.
Според нея временно свалената наредба е приета тихомълком в същия вид от здравното министерство, без да има медицинска мисъл.
"Целта на тази наредба беше да се ореже броят на хората, които получават инвалидни пенсии, и в този й вид тя ще я изпълни", коментира д-р Холевич.