Руският посланик в Турция Андрей Карлов беше убит в Анкара тази вечер от атентатор, който е разпознат като бивш 22 годишен турски полицай ( уволнен при чистката на Ердоган след опита за преврат през юли), който обаче изглежда е играл ролята на охранител на…руския посланик ( ако се съди по снимките, показващи, как убиецът изчаква посланика зад гърба му да приключи речта си, преди да го застреля демонстративно).
Убиецът говори предсмъртно на арабски на мястото на престъплението над тялото на простреляния от него дипломат, давайки си явно сметка, че няма да напусне помещението жив. Цитира Корана. Демонстрира принадлежността си към исляма.
В обяснителната част на своите действия той преминава на турски.
Колкото и да е рано за спекулации относно мотивацията на атентатора, избирам да цитирам версията на британския “Индипендънт”. Според нея стрелецът не просто е споменал Алепо, но изглежда е направил връзка между руската роля в Сирия и руската притоплена връзка с Турция. Поне така изглежда от разшифрованите от британския вестник негови думи, според който той е крещял “ Ние умираме в Алепо, вие умирате тук”.http://www.independent.co.uk/news/world/europe/russian-ambassador-shot-gunman-we-die-in-aleppo-ankara-assassination-a7484966.html
Изглежда като бунт и срещу заиграването на Турция с Русия.
Ако правилно разбирам, атентаторът изпраща послание с цената на живота си, че руският принос за разгрома на съпротивата в Алепо ще вгорчи живота на руснаците в Турция, независимо от това, дали турските власти са съгласни това да се случи.
Анкара беше голям защитник на съседния на Турция най-голям в близкото минало сирийски град срещу въздушните атаки на Русия и сухопътните нападения на режима на Асад, подпомаган от ливанските шиитски милиции Хизбуллах и от ирански специални части, но се примири тихомълком с разгрома на северния сирийски град, смятан за особено важен от гледна точка на турските интереси при разпределението на сферите на влияние на терена след края на сирийската гражданска война. Иначе казано, падането на Алепо в руско-сирийски-ирански ръце е поражание за Турция.
Руското външно министерство вече обяви като виновни за атентата неназовани ислямисти.
От Анкара може да се съгласят, а може и да наблегнат на обичайните заподозрени, каквито за Ердоган са кюрдите.
Валят задължителните за такава ситуация уверения от двете страни, че терористичният акт няма да навреди на двустранните отношения ( които руският ултрашовинист Жириновски, цитиран от руски медии, определи по този повод като “отлични”).
Във всички случаи обаче атентатът поставя на изпитание дружбата между двамата евразийски автократи, които със сигурност ще си стиснат пак десниците по темата за необходимостта от борба срещу тероризма, но какво държат в същото време зад гърба си в лявата ръка, това не се поддава на прогнозиране в света на ориенталско-болшевишките традиции в международното надлъгване.
Share on Facebook