Изследване на астрофизици за списание Journal of Cosmology and Astroparticle Physics изчислява вероятността за извънземен живот във формите, в които ние го имаме тук на Земята като много малка. Това е така според учените, защото животът на Земята е още в много ранна фаза. Според тях в бъдеще ще има растящи шансове за поява на земен тип живот и на други планети.
За животът, такъв какъвто го познаваме тук, са нужни три неща – въглеродни химически производни, вода в течен вид и източник на енергия. И за трите фактора основен източник е звезда. Звездите смесват протони и електрони във въглерод и други елементи, звездите затоплят водата в така наречените „обитаеми зони“ и също така подсигуряват устойчив поток от радиация чрез слънчевата светлина.
Звездите са толкова основен фактор за евентуалното възникване на живот, че учените ги поставят в основата на уравнението, с което търсят теоретично живот. Скалата в която това търсене става, започва около 30 милиона години след „големия взрив“, случил се според сегашните ни знания преди 13.8 милиарда години.
Скалата се пренася далеч в бъдещето заради дългия живот на звездите от типа „червено джудже“, който продължава около 10 трилиона години. Звездите от типа „жълто джудже“ имат по-малка продължителност на живот от около 10 милиарда години. От около 10 милиарда звезди в Млечния път (нашата галактика), три четвърти са „червени джуджета“. Нашето Слънце е от по-редките „жълти джуджета“, от типа, който ще изгасне по-скоро.
Това, че животът ни е възникнал около звезда от този тип е една от най-големите космически странности, според учените. При равни други условия, по-голямото време, в което една планета ще обикаля около „червено“ слънце й дава повече шансове да отгледа живот. Това ще рече, че шансовете за живот в система с „червена звезда“ ще нарастват все повече в далечното по нашите стандарти бъдеще.
Неизброимо количество звезди, които ще имат по-дълъг живот от този на нашето Слънце, ще дадат много възможности за възникване на живот в някоя система със слънце джудже в сравнение със споменатите 13.8 милиарда години откакто съществува нашата система.
Но и това не е сигурно, защото според много учени, звездите не са създадени еднакви и при много от тях (особено „червени джуджета“), средата е убийствена за всяка форма на живот такъв, какъвто го познаваме. Според тях теорията, че живот може да възникне в система със слънце „жълто джудже“ и в такава със слънце „червено джудже“ е налудничава.
Много по-вероятно е формите на живот да нямат никакъв шанс в система с „червено джудже“, смята космологът Ричард Гот от Принстънския университет. Дори там, където една планета се намира на разстояние от „червеното джудже“ позволяващо й да има вода в течно състояние, останалите условия най-вероятно ще са убийствени за всяка форма на живот. Това важи най-вече за унищожителната радиация идваща от слънцето и колкото по-близо до него е планетата, толкова по-нищожни са шансовете да възникне живот на нея.
Има и друга теза защо сме сами в безкрая. Земята може да е закъсняла и да се е появила в „обитаема част“ от слънчевата система прекалено късно, когато другите са измрели.
Ние не знаем какво е важно, защото имаме някакъв опит само с нашата Слънчева система и не можем да преценим точно какво я прави уникална за да има живот на нея, казва Алан Дъфи, австралийски астроном.
Прочетете още
- 16:43 Катастрофа затруднява движението в София, пристигна линейка СНИМКИ
- 18:00 14-годишно момче и 15-годишно момиче задигнаха автомобил във Варненско СНИМКА
- 17:00 Радостна вест за младата жена, издирвана в Бургаско СНИМКА
- 19:00 Тревата расте, проблемът също – кой ще излезе от храстите пръв: дете или кърлеж?