Върховна административна прокуратура разпореди на главния държавен здравен инспектор да направи проверка спазват ли се изискванията за безопасността на питейната вода.
Това съобщиха от пресцентъра на ВАП, като уточниха, че са се самосезирали от медийни публикации. Това става дни след съобщения за открит уран във водата на Хасково и в Първомайско.
"Водата за питейно-битови нужди е основна жизнена потребност. Тя заема важно място при стоките и услугите, без които е немислимо съществуването на отделния индивид.
Това естество на водата налага особено внимателно и грижливо да се съблюдават правилата, осигуряващи изискуемите свойства на водата. Нарушението на тези правила могат да засегнат правата и на отделните граждани, и на цялото общество", се казва в съобщението.
Даден е срок до 22.05.2017 г., в който главният държавен здравен инспектор да уведоми прокуратурата за предприетите мерки при осъществяване на държавния здравен контрол и спрямо органите на РЗИ в страната.
В сряда Районната прокуратура в Хасково образува наказателно производство за това, че в периода 28 октомври 2016 г. - 4 април 2017 г. длъжностни лица са укрили информация за високо съдържание на уран и обща алфа-активност във водата.
Според държавните обвинители от това са последвали немаловажни вреди за околната среда, живота и човешкото здраве.
Никога не съм получавал информация, че в питейната вода на Хасково е засечен уран над нормите, коментира бившият областен управител Станислав Дечев, който вече е депутат. От Басейнова дирекция в Пловдив, под чиято шапка е и Хасково, твърдят противното.
Междувременно РЗИ връчи на управителя на ВиК-Хасково Тодор Марков заповеди за спиране на работата на още две помпени станции, които са добивали питейна вода с неотговарящи на стандарта показатели с наличие на уран.
Няма никаква опасност за здравето на населението, консумирало от питейната вода с уран, заявиха преди дни от Министерството на здравеопазването.
Уранът не се класифицира като канцероген. Уранът постъпва в много малки количества чрез поглъщане с водата, почти с до 5% само се усвоява и попада в кръвта. По-голямата част се отделя чрез бъбреците, затова критичен орган за въздействие с уран са точно те.
Това, което се наблюдава, е увреждане на бъбреците при интоксикация с уран. Смята се, че здравните последици са незначителни, коментира директорът на Националния център по радиобиология и радиационна защита проф. Валерия Хаджидекова.
Здравко ДИМИТРОВ
Зико свиква щаб за бързо реагиране
Областният управител Здравко Димитров свиква днес съвещание във връзка с повишените нива на уран в питейната вода на територията на град Първомай и околните населени места. На срещата са поканени кметът на община Първомай, директорът на Регионалната здравна инспекция, управителят на ВиК ЕООД-Пловдив, шефовете на „Напоителни системи“ ЕАД-Пловдив, на Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“- Пловдив, на РИОСВ , на ОДБХ и местната организация на синдикат „Подкрепа“. Очаква се на съвещанието да присъства и окръжният прокурор Румен Попов.
На съвещанието, което започва от 10 часа в залата на Областна администрация, ще бъде обсъден проблемът с урана, ще се набележат мерките за отстраняването му, както и мероприятията за недопускане на подобни аварии, застрашаващи живота и здравето на населението в бъдеще. /Марица.бг