1 април е времето да се сетим за някои от най-интересните намерения свързани с града ни, които времето и историята осъдиха да си останат големи шеги. Някои са много практични, а други бомбастични.

Вестник “Марица” събра някои от проектите свързани с града от последните години. Така например, кантрольорите в “Градски транспорт” трябваше да са останали в миналато още преди година, а всеки пловдивски рейс да издава карти и билети.

 

Умря ни голфът. С такова заглавие излезе вестник „24 часа“ в далечния 17 януари 1999 година, ден след като в Осака от рак на стомаха почина Масако Оя.  Светът загуби един голям меценат на балетното изкуство, а ние - радетеля на голфа в България.

Първите големи планове за развитието на аристократичната игра у нас се родиха в началото на демокрацията. Естествено, случи се в София.

На 20 юни 1991 година столична община и фондация “Масако Оя“ подписват договор за създаване  на “Софийски голф и кънтри клуб“ с игрище за голф, бизнес център, болница и на 50 еднофамилни жилища. Това е първият проект за създаване на смесено дружество у нас, в което столичната община участва чрез апортна вноска.

В случая Общинският съвет предоставя на ООД-то право на строеж и ползване на резиденция “Банкя“ с прилежащите  площи от  455 дка за 70 години.

В онези времена Пловдив изглежда изостанал на космическо разстояние от столицата що се отнася до голфа, но това не е завинаги.

През февруари 2013 година културната столица минава в контраатака, а кметът Иван Тотев обявява радостната новина - с помощта на експерти от  Лесотехническия университет община Пловдив стартира проучване, чиято цел е да бъде изградено модерно игрище за голф на площ от 70 декара. То ще е част от още по-грандиозен проект -  създаване на зелена зона с най-различни атракциони и места за почивка на площ от 640 декара.

Имотът, предвиден за целта, се намира между река Първенецка и Околовръстното шосе. Освен за голф игрището е планирано изграждането на Зелено училище с бунгала, кътове за барбекю и риболов, плаж, фитнес на открито, места за скейтъри, велосипедисти и стена за катерене.

„В следващите 3 месеца реализацията на тези възможности ще бъде проучена от Лесотехническия университет, след което в началото на следващата година ще се търси финансиране”, анонсира Тотев преди 4 години.

За съжаление, това е поредният елегантен градоустройствен план на местната власт, който не вижда бял свят.