Първи трансконтинентален телемост до Китай осъществи ХАЙФУ центърът в Плевен по време на иновативно изложение. Това съобщи пресцентърът на Медицинския университет в Плевен, предава БТА.  Аудиторията в Китай е проследила един час ХАЙФУ хирургия на живо от Плевен, при която без скалпел, чрез термично изгаряне, посредством фокусиран ултразвук, е бил унищожен 3 см миомен възел на пациентка от България.

Телемедицинската връзка е осъществена чрез софтуер, който се използва за първи път. Това е и първата ХАЙФУ хирургия на живо, при която се осъществява трансконтинентален телемост пред международна аудитория в световен мащаб. Доц.д-р Добромир Димитров - заместник-декан в университета в Плевен, е бил ръководител на плевенския екип. Пациентката се е доверила на ХАЙФУ центъра заради липсващи разрези и бързо възстановяване при минимален риск от усложнения.

По време на процедурата жената е била в постоянен контакт с екипа в Плевен и с аудиторията в Китай, което е било възможно защото процедурата е осъществена с минимална упойка. Лечението е продължило 45 минути, средната използвана енергия е била от 250W, като в ранният следобед пациентката е изписана без оплаквания. Телемедицинската връзка е била с изключително високо качество на сигнала и е преминала без технически проблеми.

Екипът осъществил процедурата с ръководител доц. д-р Добромир Димитров е д-р Венци Георгиев, д-р Надя Станиславова и д-р Иван Малкодански. От 23 до 25 август 2018 г. в Чонгкингския Международен Експо Център се провежда Smart China Expo. На форума присъстват над 400 гости от политически, промишлени, академични и научноизследователски сектори. Единствено ХАЙФУ център от България и един от Барселона, Испания са били поканени да вземат участие в събитието чрез телевръзка и излъчване на ХАЙФУ хирургия на живо от Европа за Китай, посочват от Медицинския университет в Плевен.