В общо 22 общини за първи път у нас ще събират разделно  опасните отпадъците -  лекарства, бои, лакове и други продукти от бита, съобщават от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите. 

Пилотният проект, финансиран от Българско-швейцарската програма за сътрудничество, предвижда на територията на Шумен, Разград, Съединение, Левски и Созопол да бъдат изградени площадки за временно съхранение на опасни отпадъци от домакинствата. Със специално оборудвани моторни превозни средства ще се обслужват и 17 съседни общини. 

Общата стойност на проекта "Проучване и разработване на пилотни модели за екосъобразно събиране и временно съхраняване на опасни отпадъци от домакинства" е 8 823 267 швейцарски франка.

Ангел Къцов, заместник – кмет на община Съединение, обясни пред Радио Пловдив, че подборът за участие на общините е направен в предишния мандат на местната власт. Новият екип подкрепи проекта и заедно с ПУДООС ще започне изграждането  на центровете и мобилните пунктове за събиране на опасните отпадъци. Центърът ще бъде в Съединение, а мобилните пунктове, освен в селата на общината, ще действат и на територията на съседните Калояново, Марица и Хисар, разказа Къцов.

Целта е да се извади опасния отпадък от общия поток и така да се намали замърсяването на околната среда. Според заместник - кмета ще се положат усилия  гражданите да изхвърлят опасния отпадък, а  не да го складират в мазета и килери. Малко трудно ще стане, защото трудно се разделяме с неща, които някога евентуално може да ни потрябват, каза Ангел Къцов. На този етап не е ясно каква ще е стойността на центъра в Съединение – ще има трима души персонал и един шофьор, който ще обикаля общината и съседните й общини, за да събира опасния боклук..

От община Съединение се надяват Центровете да заработят през 2018 - 2019 година като заедно с тях трябва да започне и дейността на мобилните пунктове.