Да платиш 30 евро за такси и да получиш касова бележка за пица, кола и ракия. На това се натъкна наш екип след сигнали за нарушения от таксиметрови шофьори. По данни на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" тази година нарушенията на таксиметровите шофьори са скочили двойно в сравнение с миналата. Вече са наложени санкции  за над 150 000 лв. Лесно ли можем да станем жертва на измама, качвайки се на такси.

Екип на Нова телевизия прави няколко експеримента. Представят се за чужденци. Хващат такси от Терминал 2 на летище София и се оказнат жертви на т.нар. копърки. Шофьорът на развален английски обяснява, че до посочения хотел в центъра таксата ще е 30 евро. Съгласен е да вземе еквивалента - 60 лева. Докато той вози "чужденците", в салона на таксито се лее мазна чалга. За превоза те получават бележка със съмнителен произход и то за консумирана пица, кола и ракия. 

От ИА "Автомобилна администрация" обясняват, че таксиджията може да бъде наказан, като има показания от лицето, което е било измамено лице, както и да бъде записан номера на автомобила на бакшиша нарушител.

От началото на година агенцията, съвместно с МВР и "Икономическа полиция" са извършени специализирани проверки на Летище София. Констатирани са над 3600 нарушения и са съставени актове на стойност над 75 000 лв.

„Няма лимит на нарушенията, но има нарушения, които предвиждат отнемането на разрешителното на лекия таксиметров автомобил, включително ако няма съответните документи, самият автомобил се спира от движение за 6 месеца. При повторно за 1 година”, обясни Дамян Войновски от Изпълнителната агенция „Автомобилна администрация”.

Ако обаче таксиметровия шофьор запази своето разрешително, то той може да продължи да практикува, използвайки друг автомобил.

По данни на изпълнителна агенция „Автомобилна администрация”  нарушенията до средата на 2018 г. са 530 и са наложени глоби за над 150 000 лв., с което се отчита увеличение в сравнение с 2017 г.

По закон всеки таксиметров шофьор трябва да разполага с документи за него и за автомобила, че може да извършва тази дейност. При липса на някой от тези документи или установяване на нелоялна търговска практика, глобата може да достигне до 50 000 лв. За нарушители следят както изпълнителна агенция „Държавна администрация”, така и Комисия за защита на потребителите. А съветът на контролните органи е винаги да избираме лицензирани фирми и автомобили и да следим за спазване на регламента.