Наши изселници, които станаха милионери в Истанбул покрай партньорството си с руски търговци, затварят магазини и съкращават работници. Кризата в отношенията между Турция и Русия след сваления руски изтребител на границата със Сирия на 24 ноември м. г., удари най-тежко кожената индустрия.
„Положението в кожения бизнес в Истанбул заради обтегнатите отношения между Турция и Русия, е много тежко. Всеки ден затварят магазини, ателиетата отдавна не работят, хиляди работници са освободени от работа. Знаете, че много изселници от Кърджалийско промениха коренно, в добра посока, живота си заради владеенето на руски език още в първите години след заселването им в Турция. Преодолявали сме много кризи, но този път е истинска катастрофа", твърди пред 24родопи.ком един от кърджалийските „кожени милионери" в Истанбул.
„След свалянето на руския самолет, в сърцето на турската кожена индустрия в истанбулският квартал Зейтинбурну, цари дълбока тишина. Улиците са празни, а магазините са затворени. Кожените сака, за които преди имаше купувачи за 300 долара, вече се продават за 100", с тези думи турският вестник „Хюриет" започва репортажа си за загубите в отрасъла.
Търговците посочват, че вече „никой не идва от Русия да купува, а те не могат да си платят наемите и да погасят кредитите си към банките".
Нуреттин Айдън от Дружеството на производителите на кожени изделия посочва, че производството е намаляло с 80 процента. „Хубавият сън свърши, защото дюкяните ни се затварят", казва Айдън.
Над 3 хиляди работници от кожената индустрия са останали без работа.
„Тази черна картина не се случи за една нощ. Икономическата криза в Русия без туй беше се отразила доста зле и интересът от страна на руснаците към нашите изделия беше слаб. Тъкмо бяхме започнали да преодоляваме тази ситуация, дойде конфликта заради сваления руски самолет. Имаме само 5 фирми, които продават чрез Китай. Имаше опити да изпратим стока чрез България, Румъния и Азербайджан, но засега нямаме успех" , разказаха собствениците на магазини в Зейтинбурну.
„Все повече бизнесмени искат да инвестират в родния край, в Кърджали. Липсата на работна ръка и „безбожниците", които са заграбили имотите, обаче са спънка за инвестициите. Не е изключено парите от Истанбул да бъдат пренасочени в Пловдив и Хасково", разкрива пред „24х7 Родопи" един от „кожените милионери", който в най-добрите времена за отрасъла, е давал работа на 350 работници.