Вицепремиерът Валери Симеонов бе гост на предаването на БНТ „Туризъм.бг“. Той коментира летните акции срещу шума по морето, какви са реално приходите за страната ни от чуждестранните туристи и защо българинът предпочита да почива  извън страната ни.

 „Ако говорим за Слънчев бряг, младежите, които търсят шумен нощен живот са не повече от 6 процента, така че не може да се говори за промяна на профила на туриста изобщо – коментира Симеонов летните акции срещу шума в курорта. - Статистиката е категорична. Заради тези 6 процента, останалите 94 процента не могат да спят и си тръгват разочаровани от България, най-вече имам предвид чужденците, това е абсурдно. Да си тръгват хората уморени, може да сте сигурни, че те няма да се върнат никога заради това. С това не сме съгласни по никакъв начин. Тези проверки не представляват никакви самостоятелни акции на вицепремиера. Това са опити за въвеждане на закона, който сега действа. Това не са самостоятелни акции. Море, пясък, вълни, плаж и истинска почивка. Това е. Всичко останало е някаква форма на, бих казал, перверзия, на нормалните туристи от лятната почивка.

Знаете ли кои ходят там? Обикновено ходят в петък и събота компании от София, които обичат шума и не им пука, не ги интересува, че на териториите на този залив, Несебърският залив, и Слънчев бряг, лятото живеят около 500 000 човека.

Фактът е, че няма втора теза в тази ситуация. Опитът да се представи медийно като значима позицията на няколко заведения, които са закононарушители,  не е коректна спрямо самото общество.

Слънчев бряг не е курорт създаден за парти-туризъм и това е истината. Не е така измислен. Той си е замислен като семеен курорт и така е построен. Всякакви глупотевини, че там могат да бъдат създадени парти-зони и зони за нормална почивка са глупост. Този курорт е проектиран като общ семеен курорт.

В Халкидики и Ибиса, която също много цитират напоследък, е недопустимо озвучаването след 23:00 часа. Например на съседния остров Палма де Майорка в началото на сезона въведоха още по-крути мерки за спазване на тишина и от 23:00 часа е забранено абсолютно всякакво озвучаване. По тази причина девет от най-големите дискотеки там затвориха. Защото не им се връзваше толкова рано да затварят. Така се действа в цивилизования свят. А в България мутрите се опитват да деформират и обърнат законите в тяхна полза, което няма как да стане“.

Вицепремиерът Валери Симеонов коментира и данните да туриситчески ръст през последния летен сезон.

„За семейния туризъм наистина имаме ръст – разясни той. -  Това е добрата новина. Заради Световното първвенство в Русия и дългите серии от дни с лошо време имаше едно очакване за слаб сезон.  Преди седмица приключихме съвещанията с колеги от Варна, Добрич и Бургас. Констатацията е, че сезонът не е по-слаб от предишния.

По отношение на приходите даже е и по-добър, което е изненадващо. Има обаче един тъжен факт, на който от Министерството на туризма, медиите и обществеността някак не обръщат внимание. Да, имаме увеличение на чуждестранните туристи в България, но е странно, че приходите о тях не се увеличават.

Последните пет години няма такъв фактор. Не е от сивата икономика.Сивата икономика си я има и тя ще си съществува докато от Министерството на туризма не въведат Единната система за туристическа информация, която е задължителна и въведена в цяла Европа. Тя регистрира абсолютно всяко легло, което се отдава за през нощта на две места - в НАП и в полицията. Това е важно за изсветляване на сивия сектор, както и за сигурността на държавата с оглед на евентуални терористични заплахи.

Един чужденец оставя в България по-малко пари от всички страни в ЕС. По-малко и от Македония. По-малко и от повечето африкански държави. В България един турист оставя 534 долара. В Македония – 549 долара. В Сърбия – 925 долара.  В Судан – 1 413 долара. В тази статистика България е много зле. Направили сме си така, че сме евтина дестинация. Целта ми, като вицепремиер, е да направя  всичко, което е по силите ми. Било чрез законови промени, било чрез действия, туризмът да стане по-доходоносен. Защото така ще печелят не само хотелиерите, но и държавата“.

Валери Симеонов говори и за ситуацията около недостига на работна ръка и внасянето й от чужбина.

„Всяка седмица искам от Агенцията по заетостта информация – каза той. - За миналата година са влезли 3 245 сезонни работници в България, което помогна за сезона. Тази година – 7 677. Повече от два пъти е увеличението. Това означава, че тази мярка дава резултат и туризмът заради това съществува, защото в противен случай няма кой да поеме този поток, който се увеличава от туристи.  По правило младежите, които идват от Украйна и Молдова да работят знаят най-малко четири езика. Те знаят украински, английски, руски и български“.

Вицепремиерът взе отношение и по въпроса със скъпите цени на шезлонги и чадъри на плажа.

„В България, за съжаление, по закона за концесиите, плажовете са отделени от прилежащите хотели – разясни Валери Симеонов. - Това, според мен, а и според целия хотелиерски бранш е пагубно за туризма.

Независимо от това има и други съпътстващи нарушения – конкурси, които са предрешени. Сега чакаме конкурс за плажа на Поморие – Изток. Той е голям и изключително удобен плаж. От години Общината има желание да си го стопанисва сама. До момента е бил стопианисван от някакви наследници на Маймуняка или не знам какви. Сега е собственост на фирма на Радо Слънцето. Факт е, че плажът се стопанисва безобразно. Има обявен конкурс Общината ще участва, но има огромни притеснения, че плажът ще бъде подарен на наследници на групировката ВИС 2. Имаме подобен сблъсък и с плажове, които са към Албена. Един прилежащ затворен комплекс, който по законов начи се подарява на някоя от тези групировки. Такива са фактите. Така се стига до високите цени на шезлонги и чадъри – 8 – 10 лв.

 Един много тежък и пагубен за туризма ни процес. Докато чуждестранните туристи донасят приходи в България едни и същи всяка година, няма увеличение, в същото време за същите тези последни години на тази тенденция, разходите на българите за екскурзии в чужбина са се удвоили. Това е така, защото в България има средна класа. Хора, които са платежоспособни и могат да си позволят да почиват и на българското и на гръцкото море. Те обаче предзпочитат Гърция, защото там намират безплатни шезлонги или на много ниска цена. Там намират спокойствието, което го няма в нашите шумни курорти. Там те намират една сигурност. Там няма да отиде яката батка с татуировките и да му иска сметка за шезлонга. Така че губим платежоспособния българин и няма от какво да сме доволни“.