Опасна подмяна на ценностите и традициите, които са ни съхранили като народ векове наред, тече във всички области на живота ни в момента. Ярък пример за това е празникът Хелоуин и опитите той да засенчи и измести святия за всеки българин Ден на народните будители.

Будни родители от Бургас възстанаха срещу “все по-осезаемото натрапване на празника Хелоуин в училищата и детските градини, особено там, където директорите и учителите организират отбелязването му под различна форма”. В писмо до зам. кмета Йорданка Ананиева и началника на образователния инспекторат Виолета Илиева те настояват да се забрани този “празник” в детските градини и училищата, защото е опасен за децата и подрастващото поколение.


Ето част от писмото им:

Повод за тревогата ни стана поредното участие на бургаски училища в изготвянето на хелоуинска украса в местния Мол Галерия. В резултат от това сътрудничество между агресивни търговци и отзивчиви учители, видяхме толкова зловещи и отблъскващи композиции, направени от децата, че това предизвика вълна на възмущение сред много хора. От търговския център си измиха ръцете с едно невзрачно уведомление в социалните мрежи, „че на територията на Mall Galleria има поставени страшни арт инсталации, изработени от децата на Бургас по случай Halloween. Някои клиенти могат да възприемат част от тези инсталации като шокиращи. В тази връзка, влизането в търговския център на вас и вашите деца е на собствена отговорност.”

Затова питаме: Защо тогава директорите и учителите не държат децата настрана от това въздействие, а услужливо ги организират да бъдат част от него? Как да тълкуваме това – като педагогическо безхаберие или като изпълняване на други задкулисни договорености? За съжаление ролята на училищата в популяризирането на Хелоуин сред децата не се изчерпва само с извънкласна „творческа” дейност, като това отборно композиране на ковчези и вампири в мола. На много места Хелоуин се празнува и по време на учебни занятия, и в самите учебни сгради.

Затова питаме: С какво празнуването на Хелоуин в училищата и детските градини има принос за детското образование, естетичско възпитаване или нравственост? Къде в учебния план е заложено такова акцентиране върху този чужд за традициите ни, езически по произход и съмнителен като полза празник? Дори да сведем всичко до едното забавление – защо в училищата няма никакъв регламент за вида на украсата, маските, костюмите и аксесоарите, които децата и учениците носят или правят с ръцете си? Кой ще гарантира, че децата няма да имат реални страхови преживявания и какъв ще е ефектът от идентифицирането им с призраци и зли духове, от притъпената им чувствителност към грозното и зловещото, от размиването на границите между добро и зло, което така лесно води до агресия?



Как ще се отрази на детската психика тази зловешка гледка и защо трябва да я натрапваме у нас?



Към ФБ групата, създадена против това натрапване на Хелоуин в училищата, само за дни се присъединиха 1300 члена, а почти 3000 души харесаха едноименната страница, за да следят публикациите по темата. В обмена на информация установихме, че в чужбина има ясни правила за училищата, които са приели да празнуват Хелоуин. В САЩ, Канада, Холандия и др. страни, за които Хелоуин е много по-присъщ като традиция, има училища, които писмено предупреждават родителите, че децата, желаещи да участват, трябва да са без маски, без боя по лицето, без аксесоари като брадви, ножове, сърпове и пр., без страшни костюми с кръв, вътрешности и зловещи изражения, констатира Флагман.бг.

Мероприятията по повода са след занятията и често извън самото училище, като за тях остават само онези деца, които желаят това, а родителите им сасъгласни. За гимназистите се забраняват и предизвикателните облекла, както и онези, които биха засегнали някого въз основа на култура, пол, произход или религия. Бонбони и други сладки са забранени от здравни съображения.