Десетки варненци излязоха днес на протест срещу местната община. Причината е отказът ѝ да даде разрешение за изграждането на паметник на легендарния Вълчан войвода.

Създаването му ще струва около 500 000 лева, като те ще се събират главно с дарения, разказа арх. Лъчезар Пеев от Инициативния комитет за изграждане на паметника. Планирано е паметникът да бъде поставен край панорамната площадка по пътя за кв.”Галата”. Освен това районът там ще бъде облагороден.

С протокол от 9 февруари т. г. на Комисията по естетизация на градската среда към Общината е одобрено мястото за изграждане на паметника на Вълчан войвода, след което това решение трябва да се гласува от Общинският съвет за окончателно парафиране.

Поради неясни обстоятелства същото не достига до дневния ред на Общинския съвет до момента, в който на 10 юли инициаторите на идеята получават писмо от дирекция "Култура”към Общината, че проектът се прекратява, твърдят  протестиращите. Те настояват проектът отново да влезе за разглеждане и приемане от Комисията по естетизация на градската среда, разказва "Дарик".
 
Вълчан войвода е роден в село на около 60 км от Одрин, което вече не е в пределите на България. По-късно се заселва във варненското село Голица, където все още пазят спомени за живота и дейността на войводата.