Детските столчета и седалки. Задължителен атрибут от всеки автомобил за семействата, които имат дете или пък деца. Използването им е записано в Закона за движение по пътищата. Оказва се обаче, че всичко написано започва да губи смисъл с растежа на детето. Просто защото членовете и алинеите стават тълкувателни.

Glas.bg попита на случаен принцип двама пътни полицаи. И двата отговора, които чухме, бяха красноречиви: "Законът е толкова объркан!". Ние ще се опитаме все пак да внесем някаква яснота около изполването на детските столчета и седалки.

Столчета и седалки за кола трябва да ползват деца до 12-годишна възраст или до 150 см. височина. Деца с ръст по-малък от 1,50 м. не могат да използват предпазни колани без специална повдигаща седалка (детско столче - б.а.), тъй като всички колани в автомобилите са предвидени за ползване от пътници с ръст, по-голям от 1.50 м.

Под тази височина коланът на задната седалка минава покрай врата на детето и при рязко спиране той може да се впие в него и да го нарани или пък да се стигне до задушаване. Именно, за да се избегне това, се използват детски седалки, които повдигат детето до нужната височина.

В Чл. 137б. (1) системите за обезопасяване на деца са разпределени в зависимост от теглото на пет групи:

  • група 0 – за новородени с тегло под 10 кг;
  • група 0+ – за деца  до 1 г. с тегло под 13 кг;
  • група I – за деца между 1 и 4 г. с тегло между 9 и 18 кг;
  • група II – за деца след 4 г. с тегло между 15 и 25 кг;
  • група III – за деца с тегло между 22 и 36 кг.

Задължително е новородените и децата до 1 г. да пътуват в обърнати назад детски столчета за кола. Така поставени с лице обратно на посоката на движение, децата са по-защитени при евентуална злополука. Тези столчета могат да се поставят както на задната, така и на предната седалка на автомобила.

В Чл. 137в. (5) изрично се забранява използването на обърнато обратно в посоката на движение детско столче за кола, ако е инсталирано на седалка с предно разположена въздушна възглавница. В този случай може да се използва предната седалка само, ако airbag-системата на колата е изключена.

В Чл. 137б. (2) се регламентират системите за обезопасяване на деца:

Клас 1 – Пълният клас включва пълно обезопасяване на децата с всички компоненти и присъединителни устройства.

Клас 2 – Непълният клас  включва възможност за комбинация между обезопасително устройство и обезопасителен колан за възрастни.

Със столчетата е ясно, че използването им е задължително и само безотговорни родители могат да решат да тръгнат на път без такава система за обезопасяване със своето 4-годишно дете (възрастта е дадена на случаен принцип - б.а.).

Но колкото детето расте, толкова използването на детската седалка става пожелателно. Например дете на 10 години, с тегло от 40 кг. и ръст от 155 см. се вписва само по един показател, даден от законотвореца - този за годините. Останалите два изключват първия и ползването им става пожелателно, т.е. по решение на родителите. При инцидент на пътя обаче, те изведнъж може да се окажат нарушители, защото са решили да махнат седалката преди детето им да навърши 12-годишна възраст. Всичко е въпрос на тълкуване.

Тук и органите на пътна полиция не могат да направят нищо. За да установят дали родителите са постъпили правилно или пък подлежат на сакнция, те трябва да са снабдени с кантарчета и ролетки, с които да измерят точните тегло и височина на детето.