Пет пловдивски квартала ще грейнат в различни цветове след санирането.на блоковете в тях. Сиво, бяло и жълто в комбинации с по-силните тонове на зеленото, виолетовото и розовото, плюс бледо кафяво - това са палитрите посочени от главните архитекти на всеки от районите в Пловдив, научи от свои източници "Марица".   

------------------------
Сега архитектите които изготвят проекта за санирането на блока, трябва да следват посочената палитра. Всеки архитект се съобразява с един от трите посочени цвята или прави комбинация от тях, уточняват запознати. Така се създават ясни правила и няма опасност кварталите да заприличат на пъстра черга или на битак.

В район “Южен” сградите се оцветяват в сиво и сиво-бяло в комбинация със светло розово. Цвят бяла перла е изборът за жилищен комплекс „Тракия”, той обаче ще се съчетае с нюанс от палитрата на жълтото и цвят слонова кост. В най-зеленият район на Пловдив - „Западен” - логично преобладава зеленото. В него проектантите ще оцветяват сградите в палитрата на патина зелено, пастелно зелено и бяла перла. Интересна комбинация от цветове е предложена за  „Северен”, където се комбинират сиво с пастел виолетово и перлено виолетово. „Източен” пък е решен в бежово-кафявата гама. Блоковете тук ще редуват бледокафяво, бежово и светла слонова кост или ще са оцветени с комбинация от тези три цвята.

Оцветяването на фасадите на къщи и блокове е въпрос на майсторлък, казват от бранша. Доста години работа коства да го овладееш. Занаятът изисква да познаваш боите и много тънко и прецизно да ги смесваш преди да вземеш четката. Белият цвят, охра и тъмно червено - това са трите характерни цвята, типични  за българската къща, твърдят от гилдията. Майсторите от години ги ползват при оцветяване на фасадите. И ги харесват понеже и трите цвята са на основата на естествените пигменти.

Когато смесвате цветовете обаче нещата се усложняват, предупреждават майстори. При фасада, решена в два цвята обикновено се избират два хармониращи си нюанса с еднаква интензивност. Най-добре е вторият да е изсветлен с бяло нюанс на основния цвят. Правилото е той да се прилага по изпъкналите елементи, за да подчертае пластиката на фасадата. Не е удачно в предната част са се прилага по-тъмния цвят, защото той деформира (сплесква) визуално фасадата.